Kukurydza na kiszonkę i ziarno będzie wyłączona z obowiązku zmianowania?Marek Kalinowski
StoryEditorGAEC 7

Kukurydza na kiszonkę i ziarno wyłączona z obowiązku zmianowania? Ministerstwo wyjaśnia

05.07.2024., 11:17h
Kukurydza na kiszonkę i ziarno miała być wyłączona z obowiązku zmianowania w ramach GAEC 7. Ostatecznie ministerstwo rolnictwa uznało, że nie ma takiej potrzeby. Czy uda się to zmienić?

Komitet Monitorujący proponował wyłączenie ze zmianowania wszystkich upraw kukurydzy 

W listopadzie 2023 roku Komitet Monitorujący PS WPR pod kierownictwem ówczesnego wiceministra rolnictwa Ryszarda Bartosika przyjął uchwałę, w której zaproponował, żeby w ramach normy GAEC 7 "wymogi dotyczące zmianowania nie obowiązywały w przypadku uprawy kukurydzy". 

Tak się jednak nie stało. W projekcie rozporządzenia zmieniającego normy GAEC z 29 maja 2024 ministerstwo rolnictwa nie uwzględniło tej rekomendacji. W efekcie kukurydza na kiszonkę i ziarno nie będzie wyłączona z obowiązku zmianowania.

Hodowcy bydła mlecznego mają problem z normą GAEC 7

Rolnicy nie chcą się jednak na to zgodzić. Zaapelowali więc do ministra rolnictwa o wyłączenie kukurydzy na kiszonkę i na ziarno z obowiązku zmianowania. Zwrócili uwagę, że ogólnie stosowaną praktyką rolniczą jest siew kukurydzy w monokulturze.

- Kukurydza dobrze znosi uprawę po sobie, a przy odpowiedniej agrotechnice, czyli dobrym rozłożeniu resztek pożniwnych nie przenosi chorób i szkodników na następną uprawę. Wyłączenie upraw kukurydzy z obowiązku zmianowania jest szczególnie ważne dla hodowców bydła mlecznego posiadających przeważnie dwie uprawy w gospodarstwie, czyli trawy na zielonkę i kukurydzę, niezbędne jako pasza dla zwierząt - wyjaśnił Wiktor Szmulewicz, szef Krajowej Rady Izb Rolniczych

Kukurydza na kiszonkę i ziarno nie będzie wyłączona z obowiązku zmianowania

Niestety, ministerstwo rolnictwa nie przychyliło się do tej prośby. Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski poinformował, że rolnicy zamiast zmianowania mogą stosować dywersyfikację upraw.

- W przypadku gospodarstw powyżej 10 ha do 30 ha gruntów ornych wymagane są co najmniej 2 różne uprawy na gruntach ornych, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a w przypadku gruntów ornych powyżej 30 ha - co najmniej 3 różne uprawy na gruntach ornych, przy czym uprawa główna nie może zajmować więcej niż 75% gruntów ornych, a dwie uprawy główne łącznie nie mogą zajmować więcej niż 95% gruntów ornych - zaznaczył Krajewski.

Kukurydza nasienna bez obowiązku zmianowania

Ze zmianowania ma być wyłączona natomiast kukurydza nasienna produkowana na materiał siewny, bo jak tłumaczy wiceminister jest uprawiana w wyspecjalizowanych gospodarstwach i wymaga zachowania odpowiedniej izolacji przestrzennej.

- Uprawa kukurydzy nasiennej wymaga dodatkowo lokalizacji w pobliżu suszarni, ponieważ kolby kukurydzy po zbiorze muszą być w ciągu 2-3 godzin poddane suszeniu. Uprawa kukurydzy nasiennej zajmuje w Polsce powierzchnię ok. 5,5 tys. ha - podkreślił wiceminister.

image
Agroporady

Co wybrać na poplon? Może kukurydzę!

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. lipiec 2024 21:16