Locha Plus: czy rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty do świń w 2024 roku?Dominika Stancelewska
StoryEditorLocha plus w 2024 roku?

Locha Plus: czy rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty do świń w 2024 roku?

21.12.2023., 10:00h
Czy w 2024 roku też będzie nabór na odbudowę produkcji trzody chlewnej? Czy ruszy trzecia edycja popularnego programu "Locha Plus"? Ministerstwo rolnictwa wyjaśnia.

Dwa nabory w programie "Locha Plus" 

Program "Locha Plus" realizowany był do tej pory dwa razy i cieszył się sporym zainteresowaniem rolników. W pierwszej edycji uruchomionej na początku 2022 roku wnioski złożyło ok. 33 tysięcy rolników. W naborze przeprowadzonym w 2023 roku o pomoc wystąpiło 28 tysięcy producentów. 

Ile wynosi stawka dopłaty "Locha plus"?

Wsparcie to było przeznaczone dla rolników utrzymujących świnie. Dopłata ​wynosi 100 zł do każdego prosięcia. Maksymalna stawka pomocy dla jednego producenta rolnego to 500 tys. zł.

Czy w 2024 roku będzie kolejna edycja programu "Locha plus"?

Rolnicy nie ukrywają, że chcieliby, by program "Locha plus" był cykliczny. Mają nadzieję, że w 2024 roku ARiMR też uruchomi nabór na to wsparcie.

- Zwracamy się o kontynuację programu lochy plus, jednocześnie zachęcając do utrzymania tego wsparcia w celu optymalizacji tego programu z myślą o zrównoważonym rozwoju gospodarstw trzodowych a zarazem utrzymania produkcji świń na obszarach o dużej tradycji chowu i rozbudowanej lokalnej infrastrukturze przetwórczej zatrudniającej szerokie grono społeczności obszarów wiejskich - apelowała Rada Powiatowa w Czarnkowie podczas Walnego Zgromadzenia Wielkopolskiej Izby Rolniczej VII kadencji.

Zapytaliśmy więc ministerstwo rolnictwa, czy "Locha plus" będzie kontynuowana. Z odpowiedzi wynika, że nie ma jeszcze ostatecznej decyzji, ale resort nie wyklucza uruchomienia programu po raz trzeci.

- W ministerstwie na bieżąco analizowana jest sytuacja na rynku trzody chlewnej oraz konieczność ponownego uruchomienia tego programu pomocowego dla producentów świń - wyjaśnia nam ministerstwo rolnictwa. 

image
PIENIĄDZE

Dopłaty do zbóż i oleistych — po co komu ten stres i zamieszanie?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. czerwiec 2024 13:19