Między plony ozime i wsiewki śródpolneEnvatoelements
StoryEditorEkoschematy

Nowe wytyczne do ekoschematu "Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe"

02.06.2023., 13:00h
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do informacji publicznej nowe wytyczne dotyczące przepisów stosowanych w zakresie ekoschematów powierzchniowych uwzględniających m.in. uwagi kierowane przez Wielkopolską Izbę Rolniczą. Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca rolników do zapoznania się z najnowszymi informacjami, ponieważ dotychczasowe podejście do ekoschematów uległo zmianie.​

Co zostanie zmienione w ekoschemacie "Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe"?

Jak wynika z opublikowanego przez WIR materiału w ekoschemacie "Międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe" zmianie uległo 9 punktów. Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie zadbało o to, by rolnicy mieli dostęp do zadawania pytań, które budziły w nich wątpliwości odnośnie do realizacji ekoschematów. Jakie zmiany wprowadziła ARiMR do interpretacji ekoschematów?

1. Czy wsiewkę można wcześniej niż po 8 tyg. zlikwidować, jeżeli planujemy zasiew rośliny następnej w okresie krótszym jak 8 tyg. od zbioru przedplonu, w którym była wsiewka?

Dopuszcza się likwidację wcześniejszą wsiewki. Zgodnie z rozporządzeniem wsiewki utrzymuje się, co najmniej do wysiewu kolejnej uprawy w plonie głównym lub przez co najmniej 8 tygodni od dnia zbioru uprawy.

Główna zmiana dotyczy terminu likwidacji wsiewki. Jak wynika z odpowiedzi CDB, dotychczas termin likwidacji wsiewki nie mógł być krótszy niż 8 tygodni, po wprowadzeniu nowej interpretacji może być krótszy.

2. Czy w międzyplonie ozimym mogą być wysiane wyłącznie dwa gatunki roślin jarych lub roślina ozima + roślina jara?

W międzyplonie można utrzymywać mieszankę roślin jarych lub mieszankę roślin jarych i ozimych.

3. Jaki okres rozumie się przez słowo "bezpośrednio", uwzględniając możliwość łączenia ekoschematu międzyplonów ozimych z wymieszaniem obornika z glebą w ciągu 12 godzin lub stosowanie nawozów płynnych inną metodą niż rozbryzgowo?

Nie planuje się doprecyzowania słowa bezpośrednio. Należy postępować zgodnie z powszechnie przyjętą praktyką rolniczą.

4. Czy roślina występująca w mieszance zastosowanej jako międzyplon, może być uprawiana w plonie głównym następnego roku? Np. w międzyplonie żyto ozime i gorczyca, a w plonie głównym następnego roku gorczyca?

W skład międzyplonu (utworzonego poprzez wysiew mieszanki) może wchodzić gatunek rośliny stanowiącej plon główny w roku wysiania międzyplonu. Jednocześnie roślina będąca składnikiem mieszanki, z której utworzony był międzyplon, może być wysiana w plonie głównym w roku kolejnym, przy czym wysiew rośliny następczej musi nastąpić w roku kolejnym po zasianiu mieszanki (międzyplon nie może stanowić uprawy w polonie głównym w kolejnym roku). Tym samym w przypadku mieszanki międzyplonu zasianej w 2023 roku składającej się z żyta ozimego i gorczycy, żyto ozime zasiane w roku 2023 nie może być rośliną w plonie głównym w roku 2024.

5. Czy możliwe jest zrealizowanie praktyki "wymieszanie obornika" oraz międzyplonu na tej samej działce, w jednym roku, jeśli obornik zastosujemy pod koniec sierpnia a międzyplon pod koniec września? Czy są jakieś ograniczenia co do stosowania nawożenia pod międzyplon?

Tak, dopuszczalne jest łączenie tych ekochematów.

6. Czy tym samym poplonem ozimym wysianym w ramach ekoschematu można również spełnić wymóg okrywy zimowej (80%GO) oraz spełnić normę GAEC 7 (wyłączenie z obowiązku zmianowania, odnośnie do wymaganych 40% gruntów, na których musi być inna uprawa niż w roku ubiegłym), czy tym samym obszarem można spełnić te 3 praktyki, oczywiście spełniając terminy siewu i odpowiedni skład mieszanki?

Tak, międzyplony ozime i wsiewki śródplonowe wysiane w ramach praktyki mogą realizować normę GAEC 6 i GAEC 7, gdy spełniają pozostałe wymogi w ramach tych norm.

7. Czy wsiewki śródplonowe mogą pozostać jako uprawa główna w roku następnym, zapis rozporządzenia tego nie zakazuje, ale jednocześnie jednoznacznie nie precyzuje?

Dopuszcza się pozostawienie wsiewki śródplonowej jako rośliny w plonie głównym w latach kolejnych. Wsiewki międzyplonowe obejmują rośliny bobowate.

8. Czy w Ekologii do międzyplonu kupno materiału siewnego musi być udokumentowane?

Tak. Stosuje się zasady obowiązujące w rolnictwie ekologicznym.

9. Czy można stosować nawozy w utrzymywanych międzyplonach oraz, czy jest dopuszczony wypas zwierząt?

Tak dopuszcza się nawożenie międzyplonów oraz racjonalny wypas zwierząt.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: CDR, WIR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 23:47