O co chodzi z dwoma terminami dopłat do materiału siewnego?M. Szymanska
StoryEditorDopłaty do materiału siewnego

O co chodzi z dwoma terminami dopłat do materiału siewnego?

23.06.2023., 16:00h
Wielu rolników jest zaskoczonych informacjami o kolejnych dopłatach do materiału siewnego i dwóch terminach naboru wniosków o to wsparcie. Wyjaśniamy więc, o co chodzi.

Kończy się nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego

Kończy się nabór wniosków o dopłaty do materiału siewnego elitarnego lub kwalifikowanego zakupionego między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. ARiMR przyjmuje dokumenty tylko do 25 czerwca.

Dopłatami są objęte: 

  • Zboża: jęczmień, owies (nagi, szorstki, zwyczajny), pszenica (twarda, zwyczajna, orkisz), pszenżyto, żyto;
  • Rośliny strączkowe: bobik, groch siewny (odmiany roślin rolniczych), łubin (biały, wąskolistny, żółty), soja, wyka siewna;
  • Ziemniak.

W jakiej wysokości będą te dopłaty, na razie nie wiadomo. Ich wysokość zostanie określona dopiero po zakończeniu naboru. Ale można się spodziewać, że będą na poziomie podobnym do ubiegłorocznego: ok. 65 zł do hektara zboża, 115 zł do roślin strączkowych i 350 zł do ziemniaków.

O co chodzi z dwoma terminami dopłat do materiału siewnego?

Resort rolnictwa chce jednak uruchomić dodatkowe dopłaty do materiału siewnego zakupionego między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r. Rozporządzenie w tej sprawie zostało przyjęte w ubiegłym tygodniu przez rząd, a wnioski ma przyjmować ARiMR jeszcze w sierpniu.

Rolnicy są tym faktem zaskoczeni i na forach internetowych wielu z nich pyta, o co chodzi z dwoma terminami dopłat do materiału siewnego. 

Wyjaśniamy więc, że ministerstwo uznało, iż w związku z wojną w Ukrainie należy podjąć działania stabilizujące produkcję roślinną i zwiększyć dopłaty do materiału siewnego.

- Jednym z czynników mogącym mieć wpływ na stabilizację tego rynku wydaje się być zwiększenie wymiany kwalifikowanego materiału siewnego – wyjaśnia ministerstwo.

W drugim naborze, który ma być uruchomiony w sierpniu rolnicy otrzymają:

  • 200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych zbożami i mieszankami zbożowymi lub mieszankami  pastewnymi;
  • 300 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych roślinami strączkowymi z wyłączeniem soi;
  • 500 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych soją;
  • 1200 zł na 1 ha powierzchni gruntów ornych obsadzonych ziemniakami.

Pomoc będzie do 50 ha. Jej budżet wynosi 210 mln zł, a na uruchomienie musi się zgodzić KE.

Część rolników chce wycofać wniosek o dopłaty do materiału siewnego

Powstało jednak spore zamieszanie, bo okazuje się, że w rozporządzeniu jest zapis wskazujący, że o nowe wsparcie mogą wystąpić tylko ci rolnicy, którzy nie złożyli w tym roku wniosku o dopłaty do materiału siewnego (zakupionego między 15 lipca 2022 r. a 15 czerwca 2023 r.). Część rolników zaczęła więc zastanawiać się, czy nie wycofać złożonego już wniosku, skoro w nowym naborze stawki będą dużo wyższe.

Telus: wyższe dopłaty do materiału siewnego także dla rolników, którzy złożyli wnioski w trwającym naborze

Okazuje się jednak, że nie będzie to konieczne, bo minister rolnictwa Robert Telus zapewnił, że skoro przepisy wykluczają ze wsparcia rolników, którzy już złożyli wnioski, to zostaną usunięte.

-  Ja zaraz to sprawdzę. Jeżeli jest taki zapis, zaraz go zniesiemy. Oczywiście, ci rolnicy, którzy składają w tej chwili wnioski będą mogli złożyć poprawkę do tych wniosków, żeby dostać większe dopłaty. Bez dwóch zdań – poinformował wczoraj na konferencji prasowej minister rolnictwa.

UWAGA!!!! AKTUALIZACJA 23.06.23, godz. 19.00: Rolnicy, którzy chcą otrzymać wyższe dopłaty do materiału, a złożyli wniosek w trwającym naborze, MUSZĄ ten wniosek wycofać. Poinformowała o tym ARiMR. Piszemy o tym TUTAJ

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
24. czerwiec 2024 17:10