pixabay
StoryEditorEkoschematy

O jakie ekoschematy ubiegają się rolnicy?

19.05.2023., 17:00h
Wielkopolska Izba Rolnicza opublikowała zestawienie, dotyczące wniosków o dopłaty bezpośrednie, złożonych przez rolników. Obejmuje ono dane, zebrane do 17 maja 2023. Z zestawienia wynika między innymi, o które ekoschematy rolnicy wnioskują najchętniej. Czy są zaskoczenia?

Ile wniosków o dopłaty złożyli rolnicy? 

Wnioski o dopłaty bezpośrednie przyjmowane są od połowy marca. Dzięki staraniom organizacji rolniczych, w tym WIR, termin naboru wniosków został wydłużony do 30 czerwca 2023. Jak pokazują zebrane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dane, na dzień 17 maja 2023 w całej Polsce rolnicy złożyli łącznie 723 554 wniosków. W Wielkopolsce wpłynęło 58 155 wniosków. Rekordzistami w tym regionie są mieszkańcy powiatu konińskiego (6541 wniosków). 

Poniższa tabela, przygotowana przez WIR w oparciu o dane ARiMR, przedstawia tygodniowe wykresy z liczbą złożonych wniosków.

image
FOTO: Wielkopolska Izba Rolnicza

Gdzie rolnicy najchętniej wnioskują o ekoschematy? 

Zainteresowanie ekoschematami wśród rolników póki co określić można jako średnie

“W ramach złożonych wniosków, rolnicy wnioskują o 222 691 ekoschematy, w tym o 19 311 w Wielkopolsce. Gdyby założyć, że jeden wniosek to jeden ekoschemat, to odsetek rolników ubiegających się o ekoschematy wyniósłby 35 proc.  W rzeczywistości ten odsetek może być mniejszy, ponieważ zgodne z zasadami ekoschematy można łączyć i jeden wniosek może zawierać ich więcej” - możemy przeczytać na stronie internetowej WIR. 

Najwięcej wniosków o ekoschematy złożyli rolnicy z województw

  • mazowieckiego, 
  • lubelskiego, 
  • łódzkiego, 
  • wielkopolskiego. 

Z kolei najmniejszym zainteresowaniem ekoschematy cieszą się wśród rolników z lubuskiego. 

Jaki ekoschemat jest najpopularniejszy? 

Z obszernej listy ekoschematów, którą rolnicy mają w tym roku do wyboru, najchętniej decydują się składać wnioski o pieniądze w ramach programu „Rolnictwo węglowe”. Stanowi on aż 81,23 proc. wszystkich wskazywanych ekoschematów! Z kolei na przeciwległym końcu skali znalazły się programy

  • Biologiczna ochrona upraw – 501 wniosków 
  • Integrowana produkcja roślin - 2125 wniosków 
  • Rośliny miododajne – 2265 wniosków 

Stosunkowo niewielki udział ma także ekoschemat “Dobrostan zwierząt”. Wpłynęło na niego 37 709 wniosków, co stanowi 14,65 proc. wszystkich ekoschematów, o które starają się rolnicy. Najwięcej wniosków dotyczy dobrostanu krów mlecznych. 

Czy więcej rolników będzie wnioskowało o ekoschematy? 

Wielkopolska Izba Rolnicza zachęca producentów ze swojego regionu do składania wniosków o ekoschematy. 

“Podstawowe stawki, oferowane za spełnienie zasad warunkowości pozwolą na otrzymanie dopłat na poziomie około 70 proc. tych, które rolnicy otrzymywali w latach ubiegłych. W kontekście spadających cen skupu płodów rolnych, a co za tym idzie rentowności działalności rolniczej, maksymalne wykorzystanie dopłat jest bardzo ważne” - piszą przedstawiciele Izby. 

Dzięki temu, że termin składania wniosków został wydłużony, prawdopodobnie więcej rolników będzie mogło starać o dopłaty. Z informacji zebranych przez WIR wynika, że część gospodarzy jest w trakcie kompletowania niezbędnych dokumentów, w tym wyników badań próbek glebowych oraz zaświadczeń o odbyciu odpowiednich szkoleń. Niewykluczone zatem, że do końca czerwca do ARiMR wpłynie jeszcze sporo wniosków i ostateczny bilans popularności ekoschematów będzie wyglądał inaczej. 

 

Zuzanna Ćwiklińska

dane: WIR

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 08:12