Ministerstwo rolnictwa wydłuża terminy zakupu nawozów i sprzedaży zbóż uprawniające do otrzymania dopłatyTygodnik Poradnik Rolniczy
StoryEditorZmiany w dopłatach dla rolników

PILNE! Ważne zmiany w dopłatach do nawozów i dopłatach do zbóż

04.07.2023., 16:09h
Ministerstwo rolnictwa wydłuża terminy zakupu nawozów i sprzedaży zbóż uprawniające do otrzymania dopłaty. Daje też rolnikom więcej czasu na złożenie wniosków. Poza tym wprowadza nowe dopłaty do kukurydzy. Dla kogo?

Dopłaty do nawozów: wydłużony termin zakupu i naboru

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował dziś, że wydłuża termin zakupu nawozów, który upoważnia do dopłat, z 31 marca do 15 maja 2023 roku. W związku z tą zmianą wsparcie otrzymają rolnicy, którzy od 16 maja 2022 r. do 15 maja 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez. Pisaliśmy o tym jako pierwsi TUTAJ.

-  Wydłużyliśmy termin zakupu nawozów z 31 marca do 15 maja. Wszyscy rolnicy, którzy kupili nawóz do 15 maja mogą liczyć na pomoc nawozową. Rząd przeznaczył na nią 4,7 mld zł. Wydłużamy również termin składania wniosków o dopłaty do nawozów - do 31 lipca - zaznaczył minister.

Dopłaty do zbóż i rzepaku: wydłużony termin sprzedaży i naboru

Minister rolnictwa Robert Telus poinformował też, że rząd przyjął rozporządzenie, które wydłuża termin sprzedaży zbóż uprawniający do otrzymania dopłaty.

Pierwotnie termin ten upłynął 30 czerwca. Rząd podjął decyzję, że będzie ton wydłużony do 15 lipca. Rolnicy, którzy sprzedadzą pszenicę, kukurydzę, grykę, żyto, jęczmienia, owies, pszenżyto, mieszanka zbożowa, rzepak, rzepik do 15 lipca będą mogli otrzymać dopłaty.

W związku z tym ministerstwo wydłuża także nabór wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku do 31 lipca 2023Pierwotnie miał on upłynąć 14 lipca 2023 r. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

- Rada Ministrów przyjęła kierunkowo rozporządzenie, w którym wydłużyliśmy termin przyjmowania wniosków o dopłaty do zbóż z 14 lipca na 31 lipca. Rolnicy, którzy sprzedadzą zboże i rzepak do 15 lipca i złożą wniosek do 31 lipca będą mogli otrzymać pomoc – zaznaczył minister.

Będą dopłaty do kukurydzy dla punktów skupu

Minister Telus poinformował także, że będą dopłaty dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie skupu mokrej kukurydzy.

- Proponujemy pomoc firmom, które kupiły od polskich rolników mokrą kukurydzę. Cena w ostatnim czasie nieco spadła, dlatego oferujemy 200 zł do kupionej tony - powiedział minister. Dodał, że dopłaty będą do ziarna kupionego między 15 września a 31 grudnia w Polsce.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 11:14