Prezes ARiMR zdradza, kiedy i jak będą wypłacane zaliczki za ekoschematy 2024Canva
StoryEditorDopłaty bezpośrednie 2024

Prezes ARiMR zdradza, kiedy i jak będą wypłacane zaliczki za ekoschematy 2024

28.06.2024., 11:23h
W październiku ruszy wypłata zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich. Po raz pierwszy będą zaliczki za ekoschematy obszarowe. Zmienią się też zasady naliczania płatności dla hodowców.

Dopłaty bezpośrednie 2024: będą zaliczki na ekoschematy

Wiceszef ARiMR Leszek Szymański poinformował, że od 16 października 2024 roku Agencja rozpocznie wypłatę zaliczek dopłat bezpośrednich i obszarowych za 2024 rok.  Po raz pierwszy zaliczki będą naliczane  z uwzględnieniem ekoschematów powierzchniowych. To oznacza, że rolnicy którzy ubiegają się o dopłaty do roślin miododajnych, rolnictwa węglowego, retencjonowania wody, integrowanej produkcji roślin i biologicznej ochrony upraw też otrzymają zaliczki do tych płatności.

- Od 16 października zostaną uruchomione zaliczki we wszystkich mechanizmach pomocowych. ARiMR jest przygotowana, żeby, wypłacić zaliczki do wszystkich mechanizmów poza dobrostanem zwierząt – wyjaśnił Szymański.

Dopłaty za „Dobrostan zwierząt” oddzielone od pozostałych płatności bezpośrednich

Zaliczek do dobrostanu nie będzie z uwagi na okresy referencyjne kończące się 14 marca kolejnego roku, ale Szymański zapewnił, że w tym roku hodowcy dostaną zaliczki wszystkich pozostałych płatności.

- Dla tych rolników przygotowaliśmy możliwość wydawania osobnych decyzji. Otrzymają wszystkie formy wsparcia za wyjątkiem dobrostanu. Natomiast gdy już będą znane stawki dopłat do dobrostanu, otrzymają drugą decyzję w tym zakresie – podkreślił Szymański.

Wiceszef ARiMR poinformował, że od dziś ruszają kontrole złożonych przez rolników wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2024 rok, a od 8 sierpnia rozpoczną się kontrole administracyjne.

- ARiMR ma więc 2 miesiące na wyjaśnienie wszystkich rozbieżności we wnioskach, żeby każdy z rolników otrzymał zaliczki w pełnej formie – podkreślił wiceprezes ARiMR.

image
Dopłaty bezpośrednie 2024

Dopłaty bezpośrednie 2024: ostatnie dni na złożenie wniosku. Jaka kara dla spóźnialskich?

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. lipiec 2024 16:22