Komisarz Wojciechowski: Administracja polska miała dużo czasu na wyliczenie dopłat bezpośrednichKE/MRiRW/Canva
StoryEditorGdzie są dopłaty dla polskich rolników?

Rolnicy wciąż bez pieniędzy za ekoschematy. "Polska miała więcej czasu na wyliczenie dopłat niż inne kraje"

27.01.2024., 12:12h
Komisarz Janusz Wojciechowski interweniuje w sprawie opóźnień w wypłacie ekoschematów dla polskich rolników. - Administracja polska miała dużo czasu na wyliczenie dopłat i ich wypłatę rolnikom, stosunkowo więcej niż większość pozostałych państw członkowskich - zaznacza Wojciechowski w liście do ministra Siekierskiego.

Polscy rolnicy wciąż bez pieniędzy z ekoschematów. Wojciechowski zaniepokojony

Na początku stycznia unijny komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski poinformował, że zamierza wystąpić do polskiego rządu z prośbą o wyjaśnienie kwestii opóźnień w wypłacie pieniędzy z ekoschematów. Pisaliśmy o tym TUTAJ. Wczoraj wystosował list w tej sprawie do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego. Wyraził w nim zdziwienie i zaniepokojenie tym, że polscy rolnicy nadal czekają na wypłatę płatności końcowych w ramach dopłat bezpośrednich i ekoschematów za 2023 rok.

Wojciechowski: docierają do mnie skargi od polskich rolników ​ws. wypłat ekoschematów

W liście do ministra Siekierskiego komisarz Wojciechowski informuje, że wpływają do niego skargi od polskich rolników w sprawie opóźnień w wypłacie dopłat końcowych.

- Docierają do mnie liczne skargi od polskich rolników zaniepokojonych opóźnieniem wypłat dopłat bezpośrednich z tytułu realizacji ekoschematów Wspólnej Polityki Rolnej. Sytuacja ta powoduje niezadowolenie rolników i negatywne nastawienie do Wspólnej Polityki Rolnej - informuje Janusz Wojciechowski.

"Administracja polska miała dużo czasu na wyliczenie dopłat"

Unijny komisarz ds. rolnictwa nie kryje swojego zdziwienia tak dużym poślizgiem w realizacji wypłat.

- Zwracam uwagę, że polski Plan Strategiczny dla WPR został przyjęty jako jeden z pierwszych w UE w dniu 31 sierpnia 2022 roku, a nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie został zakończony w czerwcu 2023 roku. Administracja polska miała dużo czasu na wyliczenie dopłat z tego tytułu i ich wypłatę rolnikom, stosunkowo więcej niż większość pozostałych państw członkowskich - zauważa komisarz Wojciechowski w liście.

Komisja pomoże Polsce w wypłacie dopłat?

Ze strony unijnego komisarza ds. rolnictwa pada także deklaracja udzielenia Polsce pomocy w wypłacaniu rolnikom dopłat bezpośrednich i ekoschematów jeżeli zaistnieje taka potrzeba.

- Jeśli uważa Pan Minister, że dla przyspieszenia realizacji wypłat za ekoschematy potrzebna jest pomoc ze strony Komisji Europejskiej, podległe mi służby Dyrekcji Generalnej ds. Rolnictwa gotowe są takiej pomocy udzielić - kończy swój list Janusz Wojciechowski.

image
FOTO: Wojciechowski

Krajewski: chcemy możliwie szybko rozpocząć wypłaty ekoschematów

Wiceminister rolnictwa Stefan Krajewski w rozmowie z portalem topagrar.pl przyznał, że przyspieszenie wypłat dopłat bezpośrednich jest wyzwaniem, ale zapewnił jednocześnie, że prace nad ustaleniem stawek ekoschematów trwają.

- Pracujemy nad tym w resorcie rolnictwa. To też jest kwestia dostosowania wszystkich systemów Agencji Restrukturyzacji do wypłaty tych środków. Nie chcę dzisiaj mówić o żadnych konkretnych datach, ale możliwie szybko będziemy chcieli rozpocząć wypłaty, bo wiemy, że rolnicy chcą te pieniądze przeznaczyć na zakup nasion, środków ochronnych roślin, nawozów. Więc te pieniądze są niezwykle potrzebne - zaznaczył Krajewski.

bcz, źródło: Topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
27. maj 2024 15:50