Rolnicy żądają dopłat do grochu. Co na to ministerstwo rolnictwa?Monika Kopaczel-Radziulewicz
StoryEditorDopłaty do grochu

Rolnicy żądają dopłat do grochu. Co na to ministerstwo rolnictwa?

07.05.2024., 14:42h
Izby Rolnicze apelują o wsparcie dla upraw grochu cukrowego i grochu łuskowego. Chodzi o dopłaty bezpośrednie i dopłaty do materiału siewnego. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Rolnicy apelują o dopłaty do grochu

Rolnicy apelują o uwzględnienie uprawy grochu cukrowego i grochu łuskowego we wsparciu dochodów związanych z wielkością produkcji roślin w płatnościach bezpośrednich oraz objęcia ich dopłatami do materiału siewnego.

Samorząd rolniczy zaznacza, że wszystkie rodzaje grochów należą do roślin wysokobiałkowych, dlatego uprawa grochu cukrowego i łuskowego powinna być odpowiednio premiowana za zasadzie płatności do roślin strączkowych na nasiona w ramach PS dla WPR na lata 2023-2027.

- Ogólnie wiadomo, że uprawa grochu cukrowego i łuskowego wykazuje właściwości strukturotwórcze i próchnicotwórcze na poziomie innych roślin wysokobiałkowych objętych dodatkowym wsparciem dochodów. Mimo krótkiego okresu wegetacji (około 90-110 dni) roślin te mocno wzbogacają glebę w azot mineralny i inne składniki pokarmowe. Oprócz pozytywnego wpływu na stan gleby mają ogromne właściwości odżywcze dla ludzi a ich uprawa na większą skale może znacznie poprawić stan rodzimego białka roślinnego oraz bezpieczeństwa białkowego kraju – czytamy w piśmie Izb Rolniczych do ministra rolnictwa.

Rolnicy żądają dopłat do grochu. Co na to ministerstwo rolnictwa?

Niestety ministerstwo rolnictwa nie przychyliło się do tej prośby. Groch nie będzie objęty dopłatami do bobowatych i do materiału siewnego. Resort tłumaczy, że dobrowolne wsparcie związane z produkcją (w tym płatność do roślin strączkowych na nasiona) w ramach systemu płatności bezpośrednich podlega pewnym ograniczeniom wynikającym z przepisów Unii Europejskiej i może być stosowane jedynie na warunkach określonych w tych przepisach

- Przeprowadzone analizy wykazały, że w warunkach Polski sytuacja taka dotyczy 4 sektorów produkcji zwierzęcej i 9 sektorów produkcji roślinnej. Na realizację płatności w tych sektorach Polska przeznacza ok. 15% puli środków na płatności bezpośrednie, co odpowiada maksymalnemu limitowi na płatności związane z produkcją określonemu w przepisach UE. Płatność do roślin strączkowych na nasiona ukierunkowana jest na dostarczanie surowca do produkcji pasz, poprzez:  określenie listy gatunków roślin objętych wsparciem - na liście znalazły się najważniejsze rośliny strączkowe, mające istotne znaczenie jako komponent do produkcji pasz treściwych oraz wymóg zbioru nasion - tłumaczy ministerstwo rolnictwa i dodaje, że analizy w ramach prac nad Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 (PS WPR) wykazały zasadność utrzymania dotychczasowego podejścia również na kolejne lata.

Ministerstwo poinformowało też, że rozszerzenie dopłat do materiału siewnego może zakłócić wsparcie w pozostałych obszarach rolnictwa.​

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 00:18