pixabay
StoryEditor

Rolnicy żądają zwiększenia dopłat do wapnowania. W niektórych regionach już wyczerpano limity

16.11.2023., 17:00h
Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił się do Ministra Klimatu i Środowiska z prośbą o zwiększenie lub przesunięcie środków na program wapnowania. Okazały się one niewystarczające, gdyż w niektórych regionach rolnicy wykorzystali już maksymalną przewidzianą pulę. Gdzie zainteresowanie wapnowaniem było dotąd największe?

To ostatnia okazja na dopłaty do wapnowania 

Rok 2023 to ostatni rok, gdy rolnicy mogą otrzymać dopłaty do zakupu wapna nawozowego. Program Priorytetowy „Ogólnopolski program regeneracji środowiskowej gleb poprzez ich wapnowanie” trwał od 2019 roku. Tegoroczny nabór wniosków zamknięto 31 października. Okazuje się, że zainteresowanie było większe, niż przewidywano. 

KRIR prosi o przesunięcie lub zwiększenie funduszy na wapnowanie 

W niektórych regionach Polski złożone przez rolników wnioski o dopłaty do wapnowania przekroczyły limity finansowe, przyznane na realizację tego programu. Sytuacją zainteresowała się Krajowa Rada Izb Rolniczych, która zaapelowała do Ministerstwa Klimatu i Środowiska, ponieważ program koordynuje Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). KRIR prosi MKiŚ o “analizę wykorzystania środków w poszczególnych województwach i przesunięcie niewykorzystanych środków do tych województw, gdzie zainteresowanie programem jest największe”. Jeżeli przesunięcie będzie niemożliwe, KRIR prosi o zwiększenie puli. 

Gdzie rolnicy wyczerpali limity dopłat do wapnowania? 

Jak informuje KRIR, co najmniej w dwóch województwach wyczerpano już tegoroczny limit na dopłaty do wapnowania. Na tę chwilę KRIR podała, że największym zainteresowaniem ten program wsparcia cieszył się w małopolskim oraz w łódzkim. Niewykluczone jednak, że część rolników z tych regionów będzie pokrzywdzona. 

W wymienionych województwach nabór wniosków został wstrzymany, co uniemożliwi skorzystanie z programu rolnikom, którzy zakupili już nawozy wapnowe w celu wykonania jesiennego zabiegu wapnowania gleb” - informuje KRIR w swoim piśmie. 

Dopłaty do wapnowania gleby: na co można dostać pieniądze? 

Przypomnijmy, że dopłaty do wapnowania gleby obejmują koszty kwalifikowane, poniesione przez rolników w ramach zakupu wapna nawozowego do dnia 31 października 2023 r., bez kosztów transportu i wysiewu. Chodzi zatem o zakup: 

  • wapna nawozowego, które odpowiada typom wapna nawozowego, określonego w załączniku nr 6 do rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 8 września 2010 r. w sprawie sposobu pakowania nawozów mineralnych, umieszczania informacji o składnikach nawozowych na tych opakowaniach, sposobu badania nawozów mineralnych oraz typów wapna nawozowego (Dz. U. Nr 183, poz. 1229), 
  • środka wapnującego, o którym mowa w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/1009 z dnia 5 czerwca 2019 r. ustanawiającego przepisy udostępniania na rynku produktów nawozowych UE, zmieniającego rozporządzenia (WE) nr 1069/2009 i (WE) nr 1107/2009 oraz uchylającego rozporządzenie (WE) nr 2003/2003.

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 23:03