Rolniku, pamiętaj o certyfikacie. Bez niego nie dostaniesz dopłat do ekoschematuCanva
StoryEditorDobrostan zwierząt

Rolniku, pamiętaj o certyfikacie. Bez niego nie dostaniesz dopłat do ekoschematu

20.08.2024., 16:30h

Rolnicy, którzy ubiegają się o nowe dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt muszą pamiętać o uzyskaniu odpowiedniego certyfikatu. Bez tego nie dostaną pieniędzy.

Rolnicy, którzy chcą skorzystać z nowej dopłaty w ramach ekoschematu Dobrostan zwierząt muszą się pospieszyć. Zostało już tylko kilka tygodni na załatwienie formalności. Sprawa dotyczy tych hodowców bydła, którzy we wniosku o dopłaty bezpośrednie zaznaczyli realizację praktyki „Systemy jakości”. Muszą oni wyrobić odpowiedni certyfikat QMP ​i dostarczyć go do ARiMR do 30 września 2024 roku (w kolejnych latach będzie to 31 lipca roku). Jak to zrobić? Podpowiadamy poniżej. 

Jak uzyskać certyfikat QMP i złożyć go w ARiMR? Instrukcja krok po kroku

  • By zdobyć certyfikat QMP należy skontaktować się z wybraną firmą certyfikującą. Lista firm znajduje się TUTAJ.
  • Firma certyfikująca umówi wizytę inspektora, który zakwalifikuje konkretną ilość sztuk bydła, a następnie wystawi certyfikat QMP.
  • Certyfikat QMP należy załączyć do wniosku o dopłaty bezpośrednie poprzez e-Wniosek Plus do 30 września 2024 r. 
  • Uproszczona lista dokumentów do wypełnienia dla jednostki certyfikującej przez hodowcę znajduje się TUTAJ:
  • Na każdym etapie hodowca może skontaktować się z doradcą ds. QMP z Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego (tel. 666 337 374)

Dobrostan zwierząt z certyfikatem QMP: jakie korzyści?

Od tego roku w ramach ekoschematu "Dobrostan zwierząt", hodowcy mogą otrzymać dodatkowe dopłaty do krowy mamki i opasa, także do ras mlecznych i mieszańców. Wystarczy, że przystąpią do systemu jakości QMP.

Dzięki przystąpieniu do programu hodowcy mogą otrzymać:

  • 250 zł do krowy mamki,
  • 130 zł do opasa,

- Korzystanie ze wsparcia oferowanego w ramach ekoschematu Dobrostan opasów z praktykami: Utrzymanie zwierząt w systemie QMP, ściółka, zwiększenie powierzchni 50% wybiegu pozwala uzyskać nawet 700 zł/sztuki - wylicza Jerzy Wierzbicki, prezes PZPBM.

Ponadto rośnie liczba ubojni honorujących posiadanie certyfikatu QMP. Dzięki temu można uzyskać wyższą cenę w skupie za bydło. Poniżej lista zakładów:

  • OSI Poland FoodWorks
  • Zakład Mięsny Wierzejki
  • Zakład Przemysłu Mięsnego Biernacki Sp. z o.o.
  • Tender Meat Sp. z o.o.

Dodatkowo od 1 stycznia 2025 r. wszystkie duże dyskonty spożywcze, zakłady mięsne, banki i firmy ubezpieczeniowe będą objęte obowiązkiem raportowania ESG, według dyrektywy CSRD. To oznacza, że raporty muszą zawierać informacje na temat wpływu firmy na środowisko, społeczeństwo i zarządzanie. Podmioty te będą szukać możliwości redukcji emisji także po stronie rolników, a system QMP wychodzi naprzeciw tym wymogom i przygotowuje hodowców do wykorzystywania praktyk niskoemisyjnych.​

Co to jest System QMP?

System QMP jest otwartym systemem produkcji żywca wołowego oraz mięsa wołowego gwarantowanej wysokiej jakości, uznanym za krajowy system jakości żywności decyzją ministra rolnictwa z 20 października 2008 r. Administratorem systemu QMP i właścicielem znaku QMP jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego.

Podobny obowiązek dostarczenia certyfikatu QAFP mają hodowcy drobiu i świń, ubiegający się o ekoschemat „Systemy jakości”.

image
CERTYFIKAT QMP

Dopłaty do dobrostanu bydła: ile kosztuje certyfikat QMP?

Kamila Szałaj, na podst. topagrar.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. wrzesień 2024 14:46