Rusza nabór wniosków na dopłaty do zbóż i rzepaku. Ale rolnik nie złoży ich osobiście w ARiMRarch. Topagrar
StoryEditorDopłaty do zbóż i rzepaku

Rusza nabór wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku. Ale rolnicy nie złożą ich osobiście w ARiMR

31.05.2023., 18:30h
ARiMR rozpoczyna przyjmowanie wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku. Ale rolnik nie złoży wniosku osobiście w ARiMR. Jak może ubiegać się o pieniądze? Kiedy ARiMR przeleje mu dopłaty?

1 czerwca rusza nabór wniosków o dopłaty do zbóż i rzepaku. Będzie się o nie mógł ubiegać rolnik, który sprzedał kukurydzę, żyto, jęczmień, owies, pszenżyto, mieszanki zbożowe, rzepak lub rzepik

Rolnik nie złoży wniosku o dopłaty do zbóż i rzepaku osobiście w ARiMR. Jak ma ubiegać się o pieniądze?

W trwającym już naborze wniosków o dopłaty do pszenicy i kukurydzy, czyli w tzw. "Heńkowym", wnioski można było składać bezpośrednio w biurach powiatowych ARiMR lub rejestrowaną przesyłką pocztową. Ale w startującym 1 czerwca naborze nie będzie można tego zrobić. ARiMR zastrzega, że "wniosek będzie można złożyć wyłącznie elektronicznie poprzez Platformę Usług Elektronicznych ARiMR". 

- Wniosek zostanie udostępniony na Platformie Usług Elektronicznych ARiMR 1 czerwca 2023 r., czyli w dniu rozpoczęcia naboru - dodaje ARiMR.

ARiMR wyjaśnia też, że dostęp do wniosku będzie możliwy po zalogowaniu się w ten sam sposób jak do eWnioskuPlus, aplikacji IRZplus czy do elektronicznego wniosku o płatność (eWoP).

Kiedy można składać wnioski o dopłaty do zbóż i rzepaku?

ARiMR będzie przyjmowała wnioski od 1 czerwca do 14 lipca 2023 r. Więcej czasu na dostarczenie dokumentów, bo do 10 września 2023 r., będą mieć małżonkowie rolników zmarłych w okresie od złożenia wniosku do dnia wydania decyzji o przyznaniu wsparcia.​

Kto może otrzymać dopłaty do zbóż i rzepaku?

O przyznanie pomocy mogą się ubiegać rolnicy lub ich małżonkowie, którzy:

  • ponieśli straty gospodarcze spowodowane przez zwiększony przywóz zbóż i nasion oleistych z Ukrainy;
  • w roku 2022 złożyli wniosek o przyznanie płatności bezpośrednich, w którym deklarowali uprawę kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku;
  • posiadają nadany numer identyfikacyjny;
  • wyrazili zgodę na wymianę korespondencji za pomocą PUE ARiMR.

W przypadku śmierci rolnika, która nastąpiła w okresie od złożenia wniosku o pomoc do dnia wydania decyzji, pomoc może zostać przyznana także na wniosek jego małżonka. 

Wsparciem objęte są również spółdzielnie produkcji rolnej albo spółdzielnie rolników - maksymalna powierzchnia objęta dofinansowaniem nie może przekroczyć iloczynu liczby członków oraz 300 ha. Warunkiem zastosowania zwiększonego limitu powierzchni w takim przypadku jest poddanie się spółdzielni badaniu lustracyjnemu w ciągu trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku o przyznanie tej pomocy.

Kto nie może ubiegać się o dopłaty do zbóż i rzepaku?

Dofinansowanie nie przysługuje rolnikowi, który jest jednocześnie podmiotem skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez ten podmiot produkcją zwierzęcą w odniesieniu do sprzedaży danego rodzaju zbóż, rzepaku lub rzepiku, które zostały zakupione przez ten podmiot.

Jaki termin sprzedaży uprawnia do otrzymania dopłaty?

Sprzedaż poszczególnych gatunków roślin musi nastąpić:

  • między 1 grudnia 2022 r. a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku;
  • między 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. – w przypadku kukurydzy.

Aby otrzymać pomoc, rolnik musi sprzedać ziarno podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych. Nabywcą może być także podmiot skupujący zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną produkcją zwierzęcą.

Transakcja musi zostać udokumentowana fakturami VAT, ich duplikatami lub fakturami VAT RR.

Kiedy rolnik otrzyma dopłaty do zbóż i rzepaku?

ARiMR wyjaśnia, że przyznana pomoc będzie realizowana do końca września 2023 r. na rachunki rolników wskazane w Ewidencji Producentów.

Jakie są stawki dopłat do zbóż i rzepaku?

Stawki pomocy są zróżnicowane ze względu na gatunki roślin oraz województwo, i wynoszą:

  • 1750 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku położonych w województwie lubelskim lub podkarpackim,
  • 1125 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta położonych w województwie lubelskim lub podkarpackim,
  • 875 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych położonych w województwie lubelskim lub podkarpackim,
  • 1610 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim,
  • 1035 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim,
  • 805 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych położonych w województwie małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim,
  • 1400 zł/ha upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku położonych w pozostałych województwach,
  • 900 zł/ha upraw jęczmienia lub pszenżyta położonych w pozostałych województwach,
  • 700 zł/ha upraw żyta, owsa lub mieszanek zbożowych położonych w pozostałych województwach.

W przypadku gdy kwota pomocy wynikająca ze wszystkich złożonych wniosków przekracza równowartość 29,5 mln EUR, będzie zastosowany współczynnik korygujący.

Jak ARiMR wyliczy dopłaty do zbóż i rzepaku?

W przypadku żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych, nasion rzepaku lub rzepiku sprzedanych w okresie od 1 grudnia 2022 r. do 30 czerwca 2023 r. wsparcie nie może przekroczyć:

  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej oraz
  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT i przelicznika:
    • 4,5 – dla jęczmienia lub pszenżyta,
    • 3,5 – dla żyta, owsa, mieszanek zbożowych, rzepaku lub rzepiku.

Z kolei w przypadku kukurydzy sprzedanej pomiędzy 15 kwietnia a 30 czerwca 2023 r. wysokość pomocy nie może przekroczyć:

  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw zatwierdzonej do jednolitej płatności obszarowej i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której rolnikowi lub jego małżonkowi przyznano pomoc krajową oraz
  • iloczynu stawki pomocy i powierzchni upraw, która stanowi iloraz liczby ton wynikającej z faktur VAT dołączonych do wniosku i przelicznika 7.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. grudzień 2024 10:46