envato elements
StoryEditorNie czekaj z wnioskiem!

Ruszył nabór w programie “Moja woda”. To może być ostatnia szansa na dopłaty!

09.08.2023., 12:10h
3 sierpnia wystartował nabór wniosków w programie “Moja woda”. To już trzeci raz, gdy Polacy mogą starać się o dofinansowanie do przydomowych systemów zatrzymywania wód opadowych. W obecnej edycji budżet jest większy niż wcześniej, ale to może być już ostatnia okazja do uzyskania pieniędzy. Czy rolnikom przysługuje wsparcie?

Czym jest program “Moja woda”? 

Program “Moja woda” to siostrzana inicjatywa wobec popularnego programu “Mój prąd”. Po raz pierwszy dofinansowanie do systemów zatrzymywania deszczówki można było uzyskać w 2020 roku. W poprzednich edycjach pula finansowania wynosiła 100 mln zł i wyczerpywała się w ciągu mniej więcej dwóch miesięcy. Z powodu dużego zainteresowania, w obecnej – trzeciej odsłonie programu, budżet zwiększono. Dotychczas z tego dofinansowania skorzystało 43 tys. osób. 

Głównym celem programu jest ochrona zasobów wody poprzez zwiększenie jej retencji na terenie posesji, co pozwala lepiej walczyć z suszą i unikać podtopień. Instalacja zatrzymująca wodę ograniczy jej spływanie do kanalizacji, rowów odwadniających czy sąsiadujących z posesją działek lub ulic, a zgromadzoną deszczówkę będzie można wykorzystać np. do podlewania ogrodu. 

Na co można otrzymać pieniądze z programu “Moja woda”? 

Wsparcie w ramach programu “Moja woda” można otrzymać do zakupu, dostawy, montażu, budowy, rozbudowy oraz uruchomienia instalacji, które: 

  • zbierają wody opadowe lub roztopowe z powierzchni nieprzepuszczalnych nieruchomości, np. dachów, chodników, podjazdów; 
  • magazynują wody opadowe w zbiornikach (mogą być naziemne i podziemne) o sumarycznej pojemności min. 2 m sześc.; 
  • retencjonują wody opadowe oraz roztopowe w gruncie (np. rozszczelnienie powierzchni nieprzepuszczalnych, budowa studni chłonnej, drenażu, skrzynki rozsączającej czy zbiornika otwartego); 
  • retencjonują wody opadowe oraz roztopowe na tzw. zielonych dachach (warstwa drenażowa) – w kwocie dofinansowania nie są uwzględniane koszty nasadzeń; 
  • retencjonują wody opadowe lub roztopowe (pompy, filtry, przewody, zraszacze, sterowniki, centrale dystrybucji wody oraz inne instalacje umożliwiające zagospodarowanie wody z istniejącego/nowobudowanego w ramach inwestycji zbiornika). 

Ile pieniędzy można uzyskać w programie “Moja woda”? 

W poprzednich edycjach budżet programu “Moja woda” wynosił 100 mln zł, jednak ze względu na duże zainteresowanie, został zwiększony do 130 mln zł. Właściciele nieruchomości będą mogli uzyskać od 2 do 6 tys. zł na wybudowanie instalacji zatrzymującej wodę, jednak dofinansowanie pokryje nie więcej niż 80 proc. kosztów kwalifikowanych takiej inwestycji. Warto zauważyć, że kwota wsparcia również wzrosła: wcześniej było to maksymalnie 5 tys. zł. 

Czy rolnik może dostać pieniądze na “Moją wodę”? 

Program “Moja woda” skierowany jest do osób fizycznych, które są właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której znajduje się budynek mieszkalny jednorodzinny, oraz do osób, które dopiero planują lub rozpoczęły budowę domu, jednak pod warunkiem, że będzie on oddany do użytku przed złożeniem dokumentów do wypłaty wsparcia. Oznacza to, że również rolnicy mogą ubiegać się o dofinansowanie, ale tylko w sytuacji, gdy instalacje oraz zmagazynowana woda opadowa nie będą wykorzystywane do prowadzenia działalności gospodarczej, w tym działalności rolniczej. Z udziału w programie wykluczone są tylko osoby, które uzyskały dofinansowanie w poprzednich odsłonach “Mojej wody”. 

“Moja woda”: najważniejsze daty. Wnioskuj jak najszybciej! 

Wnioskowanie w programie “Moja woda” ruszyło 3 sierpnia. Warunkiem uzyskania dofinansowania jest zakończenie inwestycji, związanej z przydomowym systemem zatrzymywania deszczówki, nie później niż 30 czerwca 2024 r. Przyjmowanie dokumentów potrwa do wyczerpania puli finansowej. W poprzednich edycjach trwało to około 2 miesiące, zatem lepiej nie zwlekać ze składaniem wniosków. Co więcej, niewykluczone, że to już ostatnia okazja, by uzyskać dofinansowanie, bo program “Moja woda” ma trwać tylko do 2024 roku.

 

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 14:50