Ryczałt zamiast ekoschematów: rolnik już może składać oświadczenie do ARiMR Canva/Tygodnik Poradnik Rolniczy
StoryEditor225 euro do hektara zamiast ekoschematów

Dopłaty ryczałtowe zamiast ekoschematów. Można składać oświadczenie do ARiMR [POBIERZ]

01.08.2023., 13:52h
Małe gospodarstwa, które chcą otrzymać płatność ryczałtową w zamian za ekoschematy już mogą składać oświadczenia do ARiMR. Do kiedy rolnicy mają na to czas? Skąd mogą pobrać wniosek i jak go złożyć? Z jakich dopłat dokładnie muszą zrezygnować?

Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa rolnictwa, od 1 sierpnia mali rolnicy mogą zrezygnować z ekoschematów i ubiegać się o płatności dla małych gospodarstw (płatności ryczałtowe). Ryczałt w wysokości 225 euro/ha otrzymają gospodarstwa do 5 ha już w tej kampanii dopłat bezpośrednich.

- To ułatwienie dla rolników, którzy posiadają małe gospodarstwa - o powierzchni do 5 ha - i złożyli wnioski o przyznanie płatności za 2023. Zamiast ubiegać się o przyznanie dopłat bezpośrednich do poszczególnych upraw na danej powierzchni, mogą wnioskować o przyznanie zryczałtowanej płatności do hektara​ -  poinformowała ARiMR.

Zaliczki do tej płatności będą wypłacane od 16 października.

​Rolnik zdecyduje, czy chce ekoschematy czy ryczałt

Nie oznacza to jednak, że mali rolnicy zostaną wykluczeni z ekoschematów. Będą mogli wybrać, czy chcą otrzymać ryczałt czy też skorzystać z ekoschematów, bo w przypadku niektórych upraw praktyki te będą bardziej opłacalne niż dopłata 225 euro/ha.

Z jakich dopłat rolnik musi zrezygnować, by otrzymać płatność ryczałtową dla małych gospodarstw?

 Zryczałtowana płatność dla małych gospodarstw zastępuje następujące rodzaje dopłat:

 • podstawowe wsparcie dochodów,
 • płatność redystrybucyjna,
 • płatność dla młodych rolników,
 • wszystkie płatności związane z produkcją,
 • płatności w ramach ekoschematów. 

Jakie dopłaty poza ryczałtem może otrzymać rolnik?

Dodatkowo rolnik, który zdecyduje się na ryczałt, będzie mógł się ubiegać o płatności z budżetu krajowego: Uzupełniającą Płatność Podstawową, płatność do tytoniu, płatność ONW, płatność ekologiczną, płatność rolno-środowiskowo-klimatyczną.

- Jeżeli rolnik ubiegał się o tego typu doplaty w tegorocznym naborze, poza płatnością dla małych gospodarstw może liczyć na otrzymanie pieniędzy również z tego typu doplat - wyjaśnia ARiMR.

Kto może ubiegać się o ryczałtową płatność dla małych gospodarstw?

Rolnikowi może być przyznana płatność dla małych gospodarstw, na podstawie złożonego przez rolnika żądania, jeżeli:

 •  we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia:
  • gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD) będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
  • użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha
 • w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera.

Kiedy i gdzie złożyć oświadczenie o płatność ryczałtową?

Żeby zrezygnować z ekoschematów i ubiegać się o płatność ryczałtową rolnik będzie musiał złożyć w ARiMR żądanie (oświadczenie) między 1 a 31 sierpnia 2023 r. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus) skan oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw”.

Skąd wziąć oświadczenie przyznania płatności dla małych gospodarstw?

Wzory oświadczenia i wycofania „Żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw” znajdują się na stronie internetowej ARiMR.

Można je pobrać poniżej:

​Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw

Wycofanie żądania przyznania płatności dla małych gospodarstw

Żądanie doręczenia decyzji 2023

Takie oświadczenie będzie można wycofać do 31 sierpnia.​ Jeśli zaś chodzi o żądanie decyzji, ARiMR tłumaczy, że jeżeli decyzja w sprawie przyznania płatności uwzględnia w całości żądanie rolnika, decyzję tę doręcza się jedynie na żądanie strony.

Warto jednak pamiętać, że decyzje w sprawie płatności są udostępniane w Platformie Usług Elektronicznych. Po zalogowaniu do PUE rolnik z menu bocznego w zakładce: „Moje sprawy”, wybiera sekcję: „Płatności obszarowe”. 

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2023 07:07