Siekierski: polscy rolnicy otrzymają o 1/3 mniejsze dopłaty bezpośrednieMRiRW
StoryEditorChaos z dopłatami dla rolników

Siekierski: polscy rolnicy otrzymają o 1/3 mniejsze dopłaty bezpośrednie

08.02.2024., 18:34h
Minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że polscy rolnicy otrzymają o 30 proc. niższe dopłaty bezpośrednie. Pozostała kwota ma być wypłacona w postaci ekoschematów, ale są one trudne do spełnienia. Zdaniem szefa Krajowej Rady Izb Rolniczych, wielu rolników nie przejdzie pozytywnie kontroli ARiMR i finalnie nie dostanie tych pieniędzy.

Rolnicy przeżywają największy kryzys od lat. Ceny zbóż gwałtownie spadły, nawet o 45 proc., podczas gdy środki do produkcji staniały tylko nieznacznie. I to nie wszystkie, bo na przykład maszyny rolnicze w ubiegłym roku zdrożały o 12 proc. 

Trudno się więc dziwić, że rolnicy czekają na dopłaty bezpośrednie, zwłaszcza, że zbliża się wiosna i trzeba kupić nawozy i środki ochrony roślin.

Tymczasem nie dość, że ARiMR ma problemy z system informatycznym i wypłaca dopłaty znacznie wolniej niż w latach poprzednich, to jeszcze okazuje się, że będą one znacznie niższe niż w poprzednich latach.

Siekierski: polscy rolnicy otrzymają o 1/3 mniejsze dopłaty bezpośrednie

Pod koniec stycznia minister rolnictwa Czesław Siekierski poinformował, że polscy rolnicy otrzymają o 30 proc. niższe dopłaty. Podkreślił, że realizacja narzuconych ekoschematów jest dużym obciążeniem administracyjnym.

Poprzednia władza zgodziła się, by poziom dopłat bezpośrednich był o 1/3 niższy. Pozostała kwota ma być wypłacana rolnikom w postaci ekoschematów trudnych do spełnienia. Rolnicy muszą wypełniać mnóstwo różnych dokumentów, przekazywać różne informacje, aby otrzymać dodatkowe środki. Dlatego zabiegamy o pewne uproszczenia  – powiedział Czesław Siekierski pod koniec stycznia na konferencji prasowej w Sejmie.

Prezes Izb Rolniczych: połowa rolników może nie dostać dopłat do ekoschematów

A zdaniem Wiktora Szmulewicza, szefa Kraowej Rady Izb Rolniczych, znaczna część rolników nie spełni wymogów ekoschematów i finalnie nie dostanie pieniędzy.

Mamy już luty, a rolnicy otrzymali połowę tego, co powinni dostać, bo są niewypłacone ekoschematy. I myślę, że połowa rolników nie spełni wymogów tych ekoschematów i nie dostanie pieniędzy. Bo w odpowiednim czasie nie zgłosiła obornika, nie zrobiła zdjęcia, nie zrobiła czegoś tam jeszcze. Ruszyły już kontrole, i jeśli wyjdą negatywnie, to rolnik pieniędzy nie dostanie – mówił prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych podczas Forum Wołowiny, które odbyło się 2 lutego w Warszawie. 

Brakuje pieniędzy na ekoschematy. "Zapotrzebowanie o 30 proc. większe niż możliwości"

Ale nie tylko kontrole mogą pozbawić rolników dopłat. Okazuje się bowiem, że zapotrzebowanie na pieniądze z ekoschematów znacznie przekracza budżet. 

– Zapotrzebowanie na kasę jest 30 procent większe niż możliwości. A nie mamy możliwości przesunięcia na to. Więc trwa teraz liczenie, w jaki sposób podzielić kasę na punkty, aby były jak najbliżej do tych wstępnie planowanych i wnioskowanych przez rolników stawek – zaznaczył pod koniec stycznia wiceminister rolnictwa Adam Nowak.

Zamieszanie z dopłatami bezpośrednimi jest więc w tym roku bardzo duże. Żaden rolnik nie wie, kiedy i ile pieniędzy z ARiMR dostanie.

image
Trwają kontrole ARiMR

Prezes Izb Rolniczych: połowa rolników może nie dostać dopłat do ekoschematów

image
Chaos z ekoschematami

Brakuje pieniędzy na ekoschematy! Budżet przekroczony o 30 proc. Wiemy, kiedy będą ogłoszone STAWKI

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
19. kwiecień 2024 13:16