Minister Telus zdradza, kiedy ruszą dopłaty do pszenicyMRiRW
StoryEditorRuszają dopłaty do pszenicy!

Telus zdradza, kiedy ruszą dopłaty do pszenicy!

06.06.2023., 19:37h
Rolnicy czekają na uruchomienie dopłat do pszenicy sprzedanej między 15 kwietnia a 30 czerwca. Wiadomo już, kiedy będą mogli składać wnioski do ARiMR i kiedy otrzymają pieniądze na konto.

Ruszają dopłaty do pszenicy!

Rolnicy czekają na uruchomienie dopłat do pszenicy sprzedanej między 15 kwietnia a 30 czerwca. Wczoraj KE zgodziła się na uruchomienie tego programu, a dziś minister rolnictwa Robert Telus poinformował, od kiedy będzie można składać wnioski do ARiMR.

Kiedy i gdzie należy złożyć wniosek, by otrzymać dopłatę do pszenicy?

Nabór wniosków o dopłaty do pszenicy zostanie przeprowadzony przez ARiMR. Minister Telus wyjasnił, że Agencja będzie przyjmowała wnioski od poniedziałku 12 czerwca.

– Od poniedziałku będzie można składać wnioski o dopłaty w ramach kolejnej transzy sprzedaży od 15 kwietnia – poinformował minister Telus.

Natomiast nabór wniosków na dopłaty do pszenicy sprzedanej od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023 już trwa i zakończy się 30 czerwca. 

Jaki termin sprzedaży pszenicy uprawnia do dopłaty?

Termin sprzedaży pszenicy, który uprawnia do otrzymania dopłaty to 15 kwietnia - 30 czerwca. Dopłata będzie zróżnicowana w zależności od terminu sprzedaży pszenicy. 

Jakie są stawki dopłat do pszenicy?

Pszenica sprzedana od 15 kwietnia do 14 maja:

  • 2200 zł/ha w całej Polsce

Pszenica sprzedana od 15 maja do 30 czerwca:

  • 3025 zł/ha w całej Polsce

Jakie faktury uprawniają do otrzymania dopłat do zbóż?

Sprzedaż zbóż, rzepaku lub rzepiku musi być udokumentowana fakturami VAT. Faktury VAT są potwierdzeniem sprzedaży przez rolnika podmiotom prowadzącym działalność w zakresie obrotu, skupu lub przetwórstwa zbóż lub nasion oleistych, jak również podmiotom skupującym zboża lub nasiona oleiste w związku z prowadzoną przez te podmioty produkcją zwierzęcą.

Kiedy rolnicy otrzymają dopłaty do pszenicy, innych zbóż i rzepaku?

Komisja Europejska, zgadzając się na uruchomienie dopłat do zbóż i rzepaku zastrzegła, że pieniądze mają trafią do rolników do 30 września 2023 roku. Resort rolnictwa obiecuje, że będzie to szybciej.

- Mam nadzieję, że w najbliższych dniach będą wydawane decyzje dotyczące wypłaty tych pierwszych pomocy. Mnie osobiście bardzo na tym zależy, żeby te pieniądze wypływały do rolników. Jest już takie poruszenie wśród rolników, że są tylko obietnice, a nie ma tych środków. Rozmawiałem z panią minister Rzeczkowską odpowiedzialną za finanse, żebyśmy w tym tygodniu mogli uruchomić wydawanie decyzji i wypłaty - tak o dopłatach do zbóż minister Telus mówił 3 czerwca. 

Z wypowiedzi tej wynika jednak, że ARiMR będzie wypłacała dopłaty zgodnie z harmonogramem naborów - jako pierwsi wsparcie otrzymają rolnicy, którzy ubiegali się o pomoc do zbóż sprzedanych od 1 grudnia 2022 do 14 kwietnia 2023. 

Ile wniosków o dopłaty do zbóż złożyli już rolnicy?

Z danych MRiRW wynika, że pierwszą transzę pomocy zbożowej za sprzedaż od 1 grudnia 2022 roku do 14 kwietnia br. wpłynęło do ARiMR 47 tysięcy wniosków na pszenicę i kukurydzę oraz 8 tysięcy wniosków na pozostałe zboża.

Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
14. lipiec 2024 19:33