W październiku 2023 r. Krajowa Rada Izb Rolniczych na czele z prezesem Wiktorem Szmulewiczem wystąpiła do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z prośbą o dokładną interpretację przepisów określających, kiedy rolnik wypasający bydło, musi zgłosić dodatkową siedzibę stada. Swoją prośbę motywowali zapytaniem rolnika, prowadzącego wypas na pastwisku niepołączonym z siedzibą jego gospodarstwa, który miał problem z odczytaniem zapisów ustawy.
Rolnicy zgłosili wówczas, że nie może dochodzić do sytuacji, w których właściciel stada musi zgłaszać nową siedzibę stada tylko z tego powodu, że przepędził bydło na inne pole, bo o ile w przypadku opasów nie byłoby to aż tak uciążliwe, o tyle w przypadku krów mlecznych wypędzanych na pastwisko codziennie, stanowiłoby już problem. Teraz otrzymali odpowiedź.
Kiedy rolnik może zgłosić jedną siedzibę stada, a kiedy musi więcej?
W odpowiedzi na pismo KRIR ARiMR wskazała, że obowiązujące rolników wytyczne wynikają z ustawy zatwierdzonej 4 listopada 2022 o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, w której ramach określono:
- rodzaje siedzib stad, które podlegają obowiązkowi rejestracji.
Jak wynika z definicji siedziby stada zawartej w wyżej wymienionej ustawie i z uwagi na zachowanie bezpieczeństwa żywności, bez względu na to, gdzie rolnik prowadzi chów lub hodowlę zwierząt i czy przebywają one tam tymczasowo, czy na stałe, muszą być nie tylko oznakowane, ale również zarejestrowane jako odrębna siedziba stada, co należałoby zgłosić do ARiMR.
ARiMR przewidziała jednak odstępstwo od powyższej reguły. Okazuje się, że są dwa warianty, w których dopuszczone jest zgłoszenie jednej siedziby stada:
- w przypadku, gdy działki, na których prowadzony jest chów, hodowla wypas zwierząt stanowią jedną, spójną całość,
- w przypadku, gdy działki, na których prowadzony jest chów, hodowla wypas zwierząt posiadają punkty styku.
Wtedy siedziba stada będzie obejmowała wszystkie zadeklarowane działki ewidencyjne i zlokalizowane na nich budynki, w których prowadzony jest chów, hodowla lub wypas zwierząt.
Czy rolnik ma możliwość zgłoszenia odrębnej siedziby stada, jeśli wypas odbywa się na działkach spójnych lub stykających się z siedzibą gospodarstwa?
W przypadku wypasania zwierząt na działkach spójnych z siedzibą gospodarstwa lub stykających się rolnik ma również możliwość zarejestrowania na każdej z tych działek odrębnych siedzib stada. Wtedy jednak gospodarz będzie musiał zgłaszać przemieszczenia między siedzibami, co wynika z zapisów ustawy.
Kiedy rolnik musi zgłosić jedną siedzibę stada i nic nie może z tym zrobić?
Zgodnie z przepisami bez wyjścia z tej sytuacji są rolnicy wypasający bydło na działkach niestanowiących jednego spójnego obszaru lub niebędących punktami, które się stykają. Ci gospodarze muszą podać do Agnecji więcej niż jedną siedzibę stada. Jak podaje ARiMR, mają na to wpływ względy epizootyczne.
Rolnicy, którzy przepędzają swoje zwierzęta na pola położone poza rowami melioracyjnymi lub drogami dojazdowymi do posesji mogą zarejestrować te tereny w ramach posiadanej działalności. Nie mogą jednak tego zrobić bez ówczesnej zgody Powiatowego Lekarza Weterynarii, w którego zakresie leży dopisanie takich pól do obszaru zarejestrowanej działalności. Jeśli lekarz wyrazi zgodę, wówczas rolnik musi tylko pamiętać o dołączeniu kopii opinii do zgłoszenia siedziby stada.
W jaki sposób zgłosić siedzibę stada do ARiMR?
Jak informuje ARiMR, zgłoszenia siedziby stada rolnicy mogą dokonać na dwa sposoby:
- za pośrednictwem aplikacji IRZplus, składając dokument „Zgłoszenie działalności z zaznaczonym celem: «zgłoszenia zmiany danych››, które znajduje się w »Podręczniku użytkowania aplikacji IRZ plus« dostępnym na stronie ARiMR tutaj,
- przez złożenie w biurze powiatowym ARiMR papierowego dokumentu o nazwie „Wniosek o nadanie numeru działalności”, którego formularz znajdziesz tutaj.
Oprac. Justyna Czupryniak
Źródło: KRIR