Zdjęcia geotagowane wracają! KE szykuje duże zmianyJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorZdjęcia geotagowane

Zdjęcia geotagowane wracają! KE szykuje duże zmiany

20.06.2024., 12:00h
Od 2027 roku monitoring wdrażania polityki rolnej miał w 70% opierać się na zdjęciach geotagowanych. Teraz KE chce zmienić ten próg. O ile?

Zdjęcia geotagowane dowodem na prowadzenie upraw

Zdjęcia geotagowane w Polsce w roku 2023 i 2024 można było zastąpić oświadczeniem. Jednak rozporządzenie przyjęte w celu modernizacji Wspólnej Polityki Rolnej zakłada, że rolnicy do roku 2027 70% monitoringu upraw przeprowadzą za pośrednictwem zdjęć geotagowanych. Dzięki temu działaniu wdrażanie WPR miało być łatwiejsze.

Zobowiązanie to wzbudziło jednak wiele kontrowersji wśród rolników, którzy zgłaszali uwagi mające związek z trudnościami występującymi z wykonaniem zdjęć w warunkach polowych. Ponadto państwa członkowskie zostały zobligowane do opracowania we własnym zakresie systemów zbierania danych. Teraz KE chce uprościć te zapisy.

Czy zdjęcia geotagowane nadal będą obowiązywać?

Okazuje się, że o ile państwa członkowskie nadal będą musiały samodzielnie opracowywać mobilne systemy zbierania danych, o tyle KE chce zrezygnować z priorytetowego traktowania zdjęć geotagowanych w porównaniu do innych danych. Zgodnie z tym założeniem, proponowane 70% powinno zostać obniżone.

– Doświadczenie zebrane w pierwszym roku wdrażania systemu monitorowania terenu i trudności, które sygnalizowała społeczność rolnicza, pokazują, że państwa członkowskie potrzebują większej elastyczności w wykorzystywaniu i przetwarzaniu geotagowanych zdjęć – czytamy w rozporządzeniu.

Rolnicy nie chcieli robić zdjęć geotagowanych

Choć zdjęcia geotagowane miały ułatwić rolnikom pracę i odciągnąć ich od obowiązku związanego z wypełnianiem dokumentacji, przyniosły odmienny skutek. Rolnicy zgłaszali trudności z ich wykonaniem np. z powodu braku sygnału.

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: Euractive

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
13. lipiec 2024 17:53