StoryEditorWiadomości rolnicze

Dopłaty do wymiany dachu z azbestem 2022: jakie będą stawki i termin naboru?

14.09.2022., 08:09h
Już niebawem rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty do wymiany pokryć dachowych zawierających azbest. Ile wyniesie wsparcie? Gdzie i kiedy będzie można złożyć wniosek? 

W połowie października 2022 roku ARiMR uruchomi nabór wniosków na wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych.  Wsparcie będzie finansowane z KPO w ramach działania A1.4.1. - Inwestycje na rzecz dywersyfikacji i skracania łańcucha dostaw produktów rolnych i spożywczych oraz budowy odporności podmiotów uczestniczących w łańcuchu.

- Uruchamiamy oczekiwane przez rolników działanie, czyli wymianę pokryć dachowych zawierających azbest. Od wielu lat funkcjonują już dopłaty do utylizacji azbestu realizowane przez samorządy, ale rolnicy zawsze mówili, że choć azbest mogą zutylizować za darmo, to jakby im dopłacono do wymiany dachu, to chętnie by z tego korzystali. Więc wychodzimy właśnie z ofertą pomocy przy wymianie dachu - mówił dziś podczas konferencji prasowej minister rolnictwa Henryk Kowalczyk.

Dopłata do wymiany dachu. Kto będzie mógł skorzystać?

O taką pomoc będzie mógł wystąpić rolnik, który podlega ubezpieczeniu społecznemu rolników lub któremu przyznano dopłaty bezpośrednie co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o pomoc. Rolnik ponadto musi być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, na którym będzie wymieniane pokrycie dachowe, i mieć nadany numer identyfikacyjny.

Wymiana dachu: ile wyniesie dotacja?

Rolnicy będą mogli uzyskać dofinansowanie do wymiany dachu w wysokości 40 zł do 1 metra kwadratowego pokrycia. Dotacja jest limitowana do 500 mkw. To oznacza, że maksymalna kwota wsparcia wynosi 20 000 zł.

- Pomoc została określona na poziomie 40 zł za mkw pokrycia dachowego, nie więcej niż do 500 mkw dachu, czyli de facto nie więcej niż 20000 zł. Jest to działanie bardzo łatwe, ponieważ będzie rozliczane ryczałtowo. Jest ono związane z ochroną środowiska i będzie komplementarne z działaniem, które realizuje ministerstwo klimatu i środowiska. Mamy deklarację, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przeznaczy dużo większe środki finansowe na utylizację azbestu, bo przewidujemy, że ta potrzeba będzie znacznie większa - zaznaczył wicepremier Kowalczyk.

Gdzie i kiedy należy złożyć wniosek o wymianę dachu?

Wnioski o wymianę dachu zawierającego azbest na budynkach rolniczych będzie przyjmowała ARiMR za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych. Nabór ma zostać uruchomiony w połowie października. Konkretną datę Agencja przedstawi w ciągu kilku najbliższych dni. 

Kiedy rolnik otrzyma dopłatę na wymianę dachu?

Rolnik otrzyma pieniądze po wymianie dachu. Będzie jednak mógł wnioskować o wypłatę zaliczki w wysokości 50 proc. wartości pomocy.

Dodatkowo, żeby otrzymać pieniądze rolnik będzie musiał przed zakończeniem przedsięwzięcia zobowiązać się do zgłoszenia gminie wymienionego pokrycia dachowego do utylizacji.

Na jakich warunkach rolnik otrzyma dotację na wymianę dachu z azbestem?

Pomoc będzie przeznaczona na wymianę dachu zawierającego azbest i zastąpienie go nowym na budynkach służących do produkcji rolniczej. Warunkiem jest wymiana dachu na całym budynku, ale obowiązuje limit do 500 metrów kwadratowych.

Należy pamiętać, że wymiana dachu nie powinna być rozpoczęta przed dniem złożenia wniosku o pomoc i ma dotyczyć pokrycia dachowego na całym budynku. Poza tym prace związane z wymianą nie mają trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie później niż do końca 2025 roku.

Przewiduje się, że z pomocy skorzysta około 81 tys. gospodarstw rolnych. Wyliczenia oparto na założeniu, że jedno gospodarstwo wymieni około 100 m dachu z azbestem.

oprac. Kamila Szałaj, fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. luty 2024 01:38