
Rusza nabór wniosków na Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. To pierwszy taki program dla rolników. Można zdobyć 150 tys. zł dofinansowania, a zwrotowi podlega 65 proc. kosztów kwalifikowalnych. Wnioski będą przyjmowane za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ARiMR.
Katalog inwestycji jest bogaty, dotyczy między innymi wybiegów dla bydła, poideł i wodopojów na pastwisku, wyposażenia pastwisk, budek igloo, wentylatorów, systemów zarządzania stadem, robotów czyszczących posadzki, a nawet kamer czy czochradeł dla świń i bydła. Wytyczne, zasady i regulamin oraz punktację i kryteria wyboru już opisaliśmy w poniższych artykułach, a dziś przedstawiamy odpowiedzi ARiMR na najczęściej zadawane pytania przez rolników podczas dzisiejszego webinarium ARiMR.
Inwestycje poprawiające dobrostan bydła i świń. 40 pytań i odpowiedzi ARiMR
- Czy będzie wspierana tylko budowa wybiegów, czy również wiaty i zadaszenia?
Wiaty i zadaszenia nad wybiegami nie podlegają wsparciu.
- Czy dofinasowanie można wykorzystać na zakup agregatu prądotwórczego z systemem automatycznego załączania w produkcji świń?
Nie
- Czy systemy wentylacji i automatycznego powiadamiania o awariach w budynkach z trzodą chlewną też są kosztem kwalifikowanym?
Tak
- Czy system monitoringu w chlewniach ze świniami też jest dofinansowywany?
Tak
- Czy faktycznie kolejność złożenia wniosku ma jakiś wpływ na pierwszeństwo przyznania dofinansowania?
Jest to tzw. dopiero 3 kryterium rozstrzygające gdyby po zastosowaniu dwóch innych wnioski miałyby taką sama liczbę punktów.
- Czy zaświadczenie od PIW jest konieczne przy samym składaniu wniosku, czy będzie można je uzupełnić na wezwanie?
Należy dążyć aby wniosek w momencie składania był kompletnu. Ale tak, można takie zaświadczenie dostarczyć po wezwaniu do uzupełnienia przez BWI, można też go dołączyć do już złożonego WOPP w ciągu 14 dni po zakończeniu naboru wniosków (to takie okienko na uzupełnienie złożonych w terminie wniosków – w zakresie załączników)
- Czy wybieg może mieć podłoże – na rusztach ze zbiornikiem pod rusztami (system jak w oborze)?
Zgodnie z wymaganiami dla zbiorników na odcieki wskazanymi z złączniku nr 6 do Regulaminu "Zbiornik na odcieki musi być szczelny, nieprzepuszczalny oraz posiadać szczelną pokrywę z otworem wejściowym i wentylacyjnym" - zbiornik na odcieki pod wybiegiem z podłogą rusztową nie posiada szczelnej pokrywy
- Czy kosztem kwalifikowanym są mobilne poskromy oraz poidła pastwiskowe?
Mobilne poskromy nie podlegają wsparciu. Kosztem kwalifikowanym może być budowa, przebudowa wodopojów lub zakup mobilnych poideł, gwarantujących zbiorowy dostęp zwierząt do wody na pastwisku, w tym wykonanie ujęć wody, o ile będą to integralne elementy wodopojów.
- Czy umowa dzierżawy może być poświadczona w gminie?
Tak, umieszczenie na dokumencie urzędowej wzmianki uznaje się jako dokument z datą pewną (od tej daty wzmianki)
- Dokładnie, czy możliwy będzie zakup profesjonalnego poskromu z wygrodzeniami?
Nie
- Czy współwłasność działki zalicza się również jako własność i może być na niej inwestycja trwale związana z gruntem za zgodą współposiadacza?
Tak, Współwłasność to też własność, należy przedstawić zgodę współwłaściciela. Proszę mieć na uwadze że gdy operacja jest na działce we współwłasności limit pomocy jest wspólny na współwłaścicieli tej nieruchomości (gdyby obaj chcieli skorzystać z tej pomocy).
- Czy przysługuje mi robot do podgarniania paszy?
Roboty do podgarniania pasz nie podlegają wsparciu
- Czy powierzchnia wybiegu to może być ruszt?
Powierzchnia wybiegu powinna być zgodna z "Wymaganiami dotyczącymi wybiegów dla bydła oraz zbiorników na odcieki z tych wybiegów" (zał. nr 6 do regulaminu), a dokładnie z ust. 3 3. Nawierzchnia wybiegu: 1) powinna odpowiadać parametrom technicznym w zakresie nawierzchni podłóg w oborach, tj. powinna być utwardzona, nieprzepuszczalna, równa, stabilna, wykonana z materiałów antypoślizgowych pozwalających na bezpieczne poruszanie się bydła; 2) powinna być odpowiednio wyprofilowana i skanalizowana w sposób pozwalający na utrzymanie wybiegu w odpowiednich warunkach sanitarnych, tj. powinna umożliwić łatwe jej czyszczenie.
- Koszty za wybiegi będą zwracane na podstawie faktury kosztów czy jako zryczałtowana płatność liczona za metr?
Koszty wykonania wybiegów na etapie ubiegania się o przyznanie pomocy powinny zostać określone na podstawie kosztorysu inwestorskiego. Koszty wykonania wybiegu będą refundowane na podstawie faktur lub równoważnych dokumentów. W interwencji I.10.15 nie ma stawek jednostkowych.
- Czy ogrodzenie słupki betonowe i siatka leśna będzie inwestycja kwalifikowaną?
Ogrodzenie pastwiska, płotem z siatki leśnej przymocowanej do słupków betonowych, nie może stanowić koszt kwalifikowany.
- Czyli obrót stada należy zrobić od stycznia do grudnia 2025 czy od maja 2024 do kwietnia 2025?
Od maja 2024 do kwietnia 2025
- Produkcja na poziomie powyżej 150 DJP nie wyklucza z udziału w programie - zgadza się?
Tak, nie wyklucza. Ale należy pamiętać o uzyskaniu co najmniej minimalnej liczby punktów.
- Jaką maksymalną liczbę budek dla cieląt można zakupić w ramach tej inwestycji?
Nie ma określonej maksymalnej liczby, lecz inwestycja musi być uzasadniona względem wielkości prowadzonej produkcji.
- Czy podłożem wybiegu może być ziemia?
NIE Nawierzchnia wybiegu powinna odpowiadać parametrom technicznym w zakresie nawierzchni podłóg w oborach, tj. powinna być utwardzona, nieprzepuszczalna, równa, stabilna, wykonana z materiałów antypoślizgowych pozwalających na bezpieczne poruszanie się bydła;
- Czy zbiornik na odcieki może być mniejszy od wyliczonej wartości z możliwością przewożenia odcieków do zbiorników na gnojowicę
NIE
- Kosztem kwalifikowanym są budki zbiorowe. Czy zakup budki dla 2 cieląt spełnia to kryterium?
Kosztem kwalifikowanym może być zakup budek do grupowego odchowu cieląt do 8 tygodnia życia wraz z przestrzenią ruchową. Budki dla 2 cieląt spełniają to kryterium.
- Czy możemy odprowadzać odcieki z wybiegu do istniejącego zbiornika (bez przewożenia), w przypadku gdy istniejący zbiornik posiada odpowiednią pojemność?
TAK
- Czy hydrauliczny zgarniacz obornika może zostać zakupiony w ramach działania ?
Nie
- Jaka jest minimalna ilość punktów jaka jest wymagana aby uzyskać to finansowanie?
3 punkty – w przypadku, gdy operacja dotyczy chowu lub hodowli świń; 6 punktów – w przypadku, gdy operacja dotyczy chowu lub hodowli bydła; 9 punktów – w przypadku, gdy operacja dotyczy chowu lub hodowli bydła oraz świń
- Czy poskrom do krów wchodzi w zakres operacji?
NIE
- Czy roboty do czyszczenia ruszt kwalifikują się?
TAK
- Jakiej wielkości powinien być wybieg dla bydła i jakiej zbiornik na odcieki ?
To zostanie wyliczone w Kalkulatorze inwestycji. Jest zależne od liczby DJP i powierzchni wybiegów
- Czy w ramach działania można zakupić barierki paszowe?
NIE
- Czy wybieg jest obligatoryjnie wymagany w przypadku gdy rolnik ubiega się o np. zakup budek dla cieląt?
Nie
- Czy istnieje katalog szczegółowy wydatków podlegających inwestycji bądź ich wykluczający?
Katalog kosztów kwalifikowalnych został określony w Regulaminie
- Czy taki zakres prac wpisuje się w program: modernizacja porodówki loch w celu dostosowania do dobrostanu zwierząt. Zmiana kojcy porodowych na kojce z możliwością mechanicznej regulacji wielkości w zależności od wielkości prosiaków. Kojce wyposażone są w maty grzewcze z sterownikami temperatury.
BRAK ODPOWIEDZI - uzupełnimy!
- Czy w wypadku inwestycji polegającej na budowie/przebudowie wybiegu, ten wybieg obowiązkowo musi mieć system odprowadzania odcieków?
TAK
- Czy jeśli rolnik ma fotowoltaikę na gospodarstwie OZE czy za to ma dodatkowe punkty?
Jeżeli operacja uwzględnia zakup maszyn lub urządzeń wykorzystujących energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, która wytwarzana jest w tym gospodarstwie – przyznaje się 1 punkt.
- Jaki dokument jest wymagany przy budowie wybiegu? Według starostwa pozwolenie budowlane nie jest potrzebne, gdyż nie jest to budynek kubaturowy, natomiast zgłoszeniu budowlanemu nie podlega, gdyż według prawa budowlanego jest to „tylko” utwardzenie gruntu. Czy w takiej sytuacji wymagany będzie tylko kosztorys?
Wykonanie wybiegu obejmuje roboty budowlane - kosztorys jest wymagany. Starostwo jest właściwym organem, do wskazania wymaganych dokumentów dla przedmiotowej inwestycji. Proszę pamiętać że wybieg to nie tylko utwardzenie ternu ale również ogrodzenie i w większości przypadków zbiornik na odcieki.
- Czy jeżeli posiadam fotowoltaike to zostaną przyznane punkty za OZE przy zakupie robota do utrzymania czystości ruszt?
Jeżeli robot do czyszczenia ruszt będzie wykorzystywał energię pochodzącą z OZE znajdujących się w gospodarstwie.
- Czy sekcja współwłasność dotyczy małżonka, który nie jest uwzględniony w księdze wieczystej ale jest wspólność majątkowa?
Dotyczy każdej osoby która jest współwłaścicielem, także współmałżonka. Zatem wypełniając wniosek trzeba podać jego dane dwukrotnie,
- Skąd pobrać kalkulator?
Dokumenty aplikacyjne zamieszczone na stronie Agencji https://www.gov.pl/web/arimr/i1015-inwestycje-poprawiajace-dobrostan-bydla-i-swin
- Czy jeżeli w jednym budynku dwóch rolników utrzymuje zwierzęta to limit pomocy na dwóch to 150 tys. Jeden jest włascicielem gruntu drugi dzierżawi część gruntu pod połowa budynku?
Limit pomocy na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo w okresie realizacji PS WPR wynosi do 150 000 zł. W sytuacji, gdy nieruchomość objęta inwestycją stanowi przedmiot współwłasności lub współposiadania (w celu rozstrzygnięcia czy współwłaścicielom/współposiadaczom przysługuje jeden wspólny czy też dwa odrębne limity) wnioskodawca zobowiązany jest wskazać, jakie znaczenie dla istnienia odrębnych gospodarstw ma część wspólna (np. budynek inwentarski, pastwisko), tj. czy bez części wspólnej istniałyby dwie zorganizowane całości.
Proszę również pamiętać że w przypadku inwestycji trwale związanych z nieruchomością pomocą mogą być objęte inwestycje położone na gruntach wchodzących w skład gospodarstwa, które stanowią przedmiot: a) własności wnioskodawcy lub b) użytkowania wieczystego
- Czy jeśli obora jest na rusztach a wybieg ma podłoże betonowe to odpływ może być skierowany do obory?
Tak
- Czy można dosłać załączniki po zakończeniu naboru?
Tak, jest na to 14 dni.
- Czy dokumenty - załącznika (np. pozwolenie na budowe, pozwolenia wodno-prawne) muszą być załączone już na etapie WOPP czy można dopiero w uzupełnieniu dostarczyć?
Wszystkie złączniki muszą być dostarczone najpóźniej w odpowiedzi na wezwanie Agencji
- Czy ładowarka ze szczotką podlega inwestycji?
NIE
Dorota Kolasińska