
Kto będzie mógł skorzystać z dofinansowania?
Z dofinansowania będą mogli skorzystać rolnicy, którzy w okresie co najmniej 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu naboru, czyli do maja, prowadzili chów lub hodowlę świń albo bydła, a liczba zarówno świń, jak i bydła, w przeliczeniu na DJP wynosi nie mniej niż 5 DJP.
Każdy rolnik, który planuje wnioskować o tę pomoc musi załączyć do wniosku o przyznanie pomocy zaświadczenia o spełnieniu minimalnych standardów w zakresie higieny i warunków utrzymania zwierząt wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii.
Zaplanowana inwestycja musi być wykonana bez podziału na etapy i być zakończona w ciągu 24 miesięcy od zawarcia umowy z Agencją. Jeśli inwestycję rozpocznie rolnik, który w trakcie realizacji działania przejdzie na emeryturę albo sprzeda gospodarstwo, rozpoczęte zadania może dalej prowadzić nowy właściciel.
Jakie inwestycje wchodzą w grę?
W przypadku bydła pomoc obejmuje inwestycje, które poprawiają zwierzętom dostęp do środowiska zewnętrznego, a w przypadku bydła i świń – które poprawiają zdrowotność i ograniczają stres termiczny zwierząt.
Hodowcy bydła i świń mogą otrzymać dofinansowanie do zakupu:
-
zautomatyzowanych instalacji poprawiających mikroklimat w budynkach inwentarskich, w tym: instalacji do ogrzewania lub chłodzenia pomieszczeń oraz systemów: wentylacji, wentylacji awaryjnej, pomiarowych lub kontrolujących obieg powietrza, stopień zapylenia, temperaturę, względną wilgotność powietrza i stężenie gazów, alarmowych sygnalizujących awarię;
-
systemów zarządzania stadem;
-
autonomicznych, samobieżnych urządzeń do czyszczenia podłóg w budynkach inwentarskich, w których prowadzony jest chów lub hodowla zwierząt objętych inwestycją.
Ponadto utrzymujący bydło mogą wykorzystać wsparcie na:
-
budowę lub przebudowę wybiegów;
-
budowę lub przebudowę zbiorników na odcieki z wybiegu (jeżeli przewidziano również budowę lub przebudowę wybiegów);
-
wyposażenie pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas (pastuchy elektryczne wraz z infrastrukturą, np. akumulatory i panele słoneczne do nich, słupki, systemy bramowe);
-
zakup budek do grupowego odchowu cieląt do 8. tygodnia życia wraz z przestrzenią ruchową;
-
zakup systemów zarządzania dojem (kamery monitorujące, czujniki mierzące liczbę komórek somatycznych, zawartość białka i tłuszczu w trakcie doju oraz pozwalających na wczesne wykrywanie schorzeń metabolicznych i mastitis z oprogramowaniem i identyfikacją zwierząt za pomocą sygnałów cyfrowych);
-
zakupu czochradeł – w ilości jedno czochradło na nie więcej niż 60 sztuk zwierząt w wieku powyżej 12 miesięcy;
-
budowę, przebudowę wodopojów lub zakup mobilnych poideł gwarantujących zbiorowy dostęp zwierząt do wody na pastwisku;
Agencja zaznacza, że dofinansowanie będzie można wykorzystać także na budowę ujęć wody, ponieważ czasem jest to jedyna możliwość dostarczenia wody na pastwisko. Taka inwestycja może wiązać się jednak z koniecznością uzyskania odpowiednich dokumentów w związku z głębokością studni albo wielkością poboru wody. Może to być:
-
decyzja środowiskowa – jeśli jest wymagana - występujemy o nią w pierwszej kolejności;
-
decyzja o pozwoleniu wodnoprawnym lub zgłoszenie wodnoprawne – wymagane w przypadku wykonywania urządzeń wodnych oraz korzystania z wody (poboru wody);
-
decyzja o pozwoleniu na budowę lub zgłoszenie budowy lub innych robót budowlanych – potrzebne w przypadku wykonywania obiektów budowlanych.
W niektórych przypadkach wymagane jest również opracowanie raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko lub karta informacyjna przedsięwzięcia (dla decyzji środowiskowej), operatu wodnoprawnego (dla pozwoleń wodnoprawnych) albo projektu budowlanego (dla pozwoleń budowlanych).
O dofinansowanie zakupu czochradeł mogą wnioskować także hodowcy świń – w liczbie jedno czochradło na jeden kojec w przypadku świń utrzymywanych pojedynczo oraz nie więcej niż 10 sztuk świń w przypadku zwierząt utrzymywanych grupowo.
Do wartości niematerialnych i prawnych uwzględnianych w kosztach zalicza się autorskie prawa majątkowe i pokrewne, licencje, patenty know-how. Oprogramowanie, które rolnik chce kupić, musi się jednak łączyć z uzyskaniem licencji lub autorskich praw do programu. W przeciwnym wypadku nie zostanie zaliczane do wartości niematerialnych i prawnych.
Ile punktów za co?
Podobnie jak w przypadku innych działań z PS, każdy wniosek będzie podlegał weryfikacji punktowej. Gdy rolnik wnioskuje jedynie o dofinansowanie dla świń, aby wniosek zakwalifikował się do pomocy, musi uzyskać minimum 3 punkty, gdy ubiega się o pomoc tylko dla bydła – 6 punktów, a w sytuacji, gdy rolnik ubiega się równolegle o wsparcie dla świń i bydła – 9 punktów. Punkty zdobywa się za:
-
liczbę DJP utrzymywaną w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym przypada dzień rozpoczęcia terminu naboru wniosku:
-
a) nie mniej niż 5 DJP i nie więcej niż 30 DJP – 1 punkt,
-
b) powyżej 30 DJP i nie więcej niż 60 DJP – 4 punkty,
-
c) powyżej 60 DJP i nie więcej niż 100 DJP – 3 punkty,
-
d) powyżej 100 DJP i nie więcej niż 150 DJP – 2 punkty,
-
e) powyżej 150 DJP – 1 punkt (dotyczy tylko świń)
-
-
prowadzenia chowu lub hodowli zgodnie z metodami ekologicznymi i bycie w okresie konwersji w zakresie gatunku objętego inwestycją – 2 punkty;
-
prowadzenia chowu lub hodowli zwierząt objętych inwestycją, zgodnie z metodami ekologicznymi i wytwarzanie produktu ekologicznego w zakresie tego gatunku – 3 punkty;
-
zastosowania rozwiązań cyfrowych w zakresie dobrostanu zwierząt – 1 punkt;
-
zakup maszyn lub urządzeń wykorzystujących energię pochodzącą z odnawialnych źródeł, wytwarzaną w gospodarstwie – 1 punkt.
Ponadto producenci bydła mogą uzyskać punkty za:
-
budowę lub przebudowę wybiegów – 5 punktów;
-
wyposażenia pastwisk umożliwiających bezuwięziowy wypas – 3 punkty;
-
zakup budek do grupowego odchowu cieląt do 8. tygodnia życia wraz z przestrzenią ruchową – 2 punkty.
Jeśli rolnik utrzymuje świnie i bydło, ale stara się o wsparcie jedynie dla świń, punktuje się tylko świnie. Podobnie jest, gdy ma oba gatunki, ale ubiega się o pomoc dla bydła – wtedy punktuje się bydło. Gdy natomiast prowadzi jednocześnie chów lub hodowlę świń oraz bydło i wnioskuje o przyznanie pomocy dla obu gatunków, przyznane punkty sumuje się w odniesieniu do obu gatunków.
Ile czasu rolnik ma na wykonanie inwestycji?
Aby wsparcie zostało wypłacone, rolnik musi złożyć wniosek o płatność i wykonać zaplanowane inwestycje wraz z poniesieniem kosztów, nie później niż w terminie 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy z Agencją. Rolnicy, którzy otrzymali punkty za wytwarzanie produktu ekologicznego, w momencie składania wniosku o płatność muszą posiadać ważny certyfikat potwierdzający taki charakter produkcji. Przed wypłatą pieniędzy Agencja skontroluje, czy w okresie ostatnich 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o płatność, rolnik utrzymuje liczbę zwierząt na poziomie co najmniej 85% w przeliczeniu na DJP, ustaloną na potrzeby przydzielanych punktów i nie niższym niż 5 DJP. Warto wziąć pod uwagę, że taką liczbę zwierząt rolnik musi utrzymywać do dnia, w którym upłynie 5 lat od dnia wypłaty pomocy. Będzie ona ustalana w następujących po sobie pięciu 12-miesięcznych okresach. Pierwszy z nich rozpocznie się w dniu wypłaty pomocy.
Magdalena Szymańska
fot. arch. red.