Z dotacji można sfinansować m.in. modernizację powierzchni w budynku wykorzystywanej do przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub sprzedaży produktów rolnychMagdalena Szymańska
StoryEditorPIENIĄDZE

500 tys. złotych dotacji na małe przetwórstwo. Jakie warunki w 2024 roku?

27.12.2023., 18:00h
Od 2 stycznia do 2 lutego przyszłego roku ARiMR będzie prowadziła nabór wniosków drogą elektroniczną na wsparcie małego przetwórstwa z Krajowego Planu Odbudowy, tj. zakładanie lub rozwój działalności w zakresie przetwarzania lub wprowadzania do obrotu produktów rolnych, spożywczych, rybołówstwa lub akwakultury na obszarach wiejskich. Do wzięcia jest 500 tys. zł.

Kto może ubiegać się o dotację?

O dofinansowanie mogą występować osoby fizyczne – rolnicy lub ich małżonkowie ubezpieczeni w KRUS w pełnym zakresie albo którzy złożyli wniosek o dopłaty bezpośrednie w 2023 r., którzy mają nadany numer identyfikacyjny. Agencja weźmie pod uwagę wnioski od rolników lub ich małżonków, którzy już prowadzą lub rozpoczną prowadzenie:

  • sprzedaży bezpośredniej,
  • dostaw bezpośrednich,
  • rolniczego handlu detalicznego (RHD),
  • działalności marginalnej, lokalnej i ograniczonej (MOL),
  • działalności gospodarczej obejmującej przetwarzanie produktów rolnych, rybołówstwa lub akwakultury i wytwarzania z nich produktów rolnych albo nierolnych.

O pomoc może wystąpić także rolnik będący producentem wina, pod warunkiem że wytwarza je wyłącznie z własnych winogron i w skali mniejszej niż 100 hektolitrów w ciągu roku winiarskiego. Dofinansowanie przysługuje również osobom fizycznym uprawnionym do chowu, hodowli lub połowu ryb na wodach śródlądowych.

Na co można otrzymać dotację?

Katalog kosztów, na jakie można uzyskać dofinansowanie, jest bardzo szeroki (patrz ramka). Trzeba pamiętać jedynie o tym, że Agencja weźmie pod uwagę tylko te poniesione nie wcześ­niej niż od 1 lutego 2020 r. i nie później niż do 31 grudnia 2025 r. Te poniesione przed złożeniem wniosku będą jednak refundowane jedynie wtedy, jeśli inwestycja nie została zakończona w dniu składania wniosku.

Co obejmuje dofinansowanie?

Do kosztów kwalifikowalnych zalicza się koszty:

  • budowy budynków i budowli wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, które są wykorzystywane do przetwarzania, przechowywania, przygotowania do sprzedaży lub wprowadzania do obrotu produktów objętych wsparciem oraz ich rozbudowy, nadbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją;
  • budowy, w tym rozbudowy, przebudowy lub remontu połączonego z modernizacją infrastruktury i urządzeń do składowania i zagospodarowania odpadów, oczyszczalni ścieków, oraz instalacji OZE, kotłów i pieców na biomasę, a także zastosowania czynników chłodniczych o zmniejszonym lub neutralnym oddziaływaniu na środowisko;
  • zakupu nowych maszyn i urządzeń związanych z dofinansowaniem;
  • zakupu nowych terminali płatniczych oraz nowego sprzętu komputerowego i oprogramowania lub usługi informatycznej dotyczącej sprzedaży na odległość,
  • utrzymania domen internetowych dotyczących sprzedaży na odległość;
  • zakupu nowych środków transportu spełniających wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin przeznaczone do przewozu produktów objętych wsparciem oraz zwierząt przeznaczonych do uboju;
  • zakupu nowych ruchomych punktów sprzedaży spełniających wymagania techniczne oraz normy niskiej emisji spalin, przeznaczonych do przygotowywania żywności wytworzonej w większości z produktów pochodzących z gospodarstwa;
  • modernizacji miejsc na targowiskach lub w budynkach i budowlach przeznaczonych do sprzedaży;
  • przygotowania miejsc do sprzedaży w miejscach obsługi podróżnych.

Standardowo koszty ogólne nie mogą wynosić więcej niż 10% pozostałych kosztów kwalifikowalnych.

Ponadto do dofinansowania nie kwalifikuje się zakup samochodu osobowego, który ma więcej niż jeden rząd siedzeń, w których rząd siedzeń nie jest oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą zamontowaną przez producenta pojazdu. Z dotacji nie można także rozliczyć zakupu gruntów lub innych nieruchomości oraz wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na umowę o pracę na czas określony i nieokreślony.

Młodzi rolnicy (którzy urodzili się po 31 grudnia 1983 r.) mogą liczyć na refundację do 70% kosztów kwalifikowalnych, a pozostali – na maksymalnie 60%. Po zakończeniu pierwszego etapu inwestycji wypłacana jest płatność częściowa, a po zrealizowaniu całości – końcowa. Jeśli rolnik nie rozpoczął inwestycji przed złożeniem wniosku o pomoc, może wnioskować o zaliczkę w wysokości 50% wartości wsparcia.

Jak długo Agencja rozpatruje wniosek rolnika?

Ubiegający się o pomoc muszą zwrócić uwagę, czy złożony wniosek jest kompletny i zawiera wszystkie niezbędne załączniki – inaczej zostanie odrzucony. Agencja rozpatruje wniosek w terminie 60 dni od złożenia. W przypadku stwierdzenia braków we wniosku lub załącznikach wzywa do uzupełnienia tylko raz, na ich uzupełnienie jest jedynie 14 dni. Ten sam schemat dotyczy sytuacji, gdy Agencja wezwie do złożenia wyjaśnień. Kwalifikując wniosek do wsparcia, Agencja weźmie pod uwagę m.in., czy wnioskodawca nie otrzymał już finansowania na ten sam cel w ramach KPO lub innych unijnych programów. Ponadto skontroluje, czy do każdego kosztu powyżej 20 tys. zł, który nie jest związany z budową, nadbudową lub remontem połączonym z modernizacją, załączono co najmniej jedną ofertę od dostawców maszyn i urządzeń lub usługodawców.

Wsparcie przysługuje według kolejności ustalonej na podstawie tzw. kryteriów premiujących. Aby dane przedsięwzięcie mogło być umieszczone na liście kolejkowej, musi spełnić minimum jedno kryterium. Każde z nich jest punktowane w systemie zero-jedynkowym, tj. jeśli jest spełnione, wniosek otrzymuje odpowiednią liczbę punktów, jeśli nie – 0. Punktowane są:

  • inwestycje związane z rolnictwem ekologicznym – 5 pkt,
  • inwestycje na terenie powiatów o niekorzystnej sytuacji na rynku pracy – 5 pkt,
  • inwestycje w powiatach zlokalizowanych na ONW – 2 pkt,
  • wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych – 3 pkt,
  • inwestycje realizowane przez młodego rolnika – 5 pkt.

Magdalena Szymańska

fot. M. Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:37