fot. CBŚP
StoryEditorCBŚP

Wyłudzili milionowe dotacje z ARiMR. CBŚP i KAS zatrzymała 10 osób

21.12.2023., 10:30h
Osoby prowadzące działalność rolniczą z województw wielkopolskiego i lubuskiego korzystały z fałszywych faktur wystawianych przez tzw. "spółki słupy", aby uzyskać wsparcie finansowe na kwalifikowane koszty inwestycji w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020. Podejrzani są podejrzewani o doprowadzenie do niekorzystnego rozporządzenia mieniem na kwotę przekraczającą 2 mln zł.

Kolejni zatrzymani w sprawie wyłudzania pieniędzy z ARiMR

Na podstawie dostarczonych informacji wynika, że funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP) i Kontroli Skarbowej (KAS) pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Warszawie kontynuują śledztwo w sprawie międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej. Dotychczas zatrzymano kolejne 10 osób, co podniosło liczbę podejrzanych do 54, którym postawiono łącznie 231 zarzutów.

Akcja funkcjonariuszy CBŚP i KAS objęła trzy województwa: lubuskie, wielkopolskie i mazowieckie, gdzie zatrzymano 10 osób. Podejrzani zostali przewiezieni do Prokuratury Regionalnej w Warszawie, gdzie przedstawiono im zarzuty związane m.in. z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej, praniem pieniędzy, oszustwami oraz przestępstwami karno-skarbowymi. Ogółem 10 zatrzymanym ogłoszono 65 zarzutów.

Unijne dotacje zamiast do rolników trafiły do oszustów poprzez Agencję

Śledztwo koncentruje się głównie na praniu pieniędzy, pochodzących z różnych przestępstw. Z zebranego materiału dowodowego wynika, że członkowie grupy wyłudzali środki finansowe z polskiego budżetu i budżetu Unii Europejskiej, m.in. poprzez fałszowanie dokumentacji związanej z dotacjami. W nowym wątku sprawy ustalono, że grupa wykorzystywała Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do pozyskiwania dotacji, zawyżając jednocześnie koszty inwestycji.

Jaka kara grozi oszustom?

Przestępstwa tego typu są zagrożone karą pozbawienia wolności nawet do 8 lat, a podejrzanym grozi również przepadek mienia uzyskanego z przestępstw lub jego równowartość. Dotychczas w toku śledztwa zabezpieczono mienie o wartości przekraczającej 18 mln zł. Sprawa, która trwa od kilku lat, nadal rozwija się, a śledztwo ma charakter rozwojowy.

Michał Czubak

fot. CBŚP

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 06:31