Młody rolnikEnvatoelements
StoryEditorDotacje

Dotacje na rozwój małych gospodarstw 2023. Kto dostanie 120 tys. złotych?

22.09.2023., 12:00h
ARiMR podała nowy, zaktualizowany termin naboru wnios­ków na „Rozwój małych gospodarstw” z PS 2023–2027. Nabór wniosków ma ruszyć 28 wrześ­nia i trwać do 27 października br. O wsparcie mogą wystąpić rolnicy prowadzący gospodarstwa, których wielkość ekonomiczna jest niższa niż 25 tys. euro, a powierzchnia nie przekracza 300 ha.

Czy występowanie o dotacje na rozwój małych gospodarstw jest powiązane z ubezpieczeniem KRUS?

Występowanie o dotacje nie jest powiązane z ubezpieczeniem w KRUS. Wymogi okreś­lone w nowym programie są ściśle podporządkowane temu, aby w wyniku otrzymanej pomocy gospodarstwo zwiększyło sprzedaż wytwarzanych u siebie produktów.

Od czego zalezy wysokość dotacji na rozwój małych gospodarstw?

Wysokość wsparcia zależy od tego, co właściciel małego gospodarstwa zamierza wzmocnić.

Inwestycje mogą dotyczyć produkcji i przygotowania do sprzedaży produktów rolnych wytwarzanych w gospodarstwie – wtedy pomoc wyniesie 100 tys. zł.

Dla gospodarstw ekologicznych oraz rozpoczynających działalność dotyczącą wprowadzania produktów na rynek w ramach tzw. krótkiego łańcucha dostaw (KŁD), tj. rolniczego handlu detalicznego (RHD), sprzedaży bezpośredniej oraz dostaw bezpośrednich, przewidziano pomoc wyższą o 20 tys. zł.

O szczegółach pomocy na rozwój małych gospodarstwach pisaliśmy w numerze 30.–31. „Tygodnika”.

Kto nie dostanie odtacji na rozwój małych gospodarstw?

Warto dodać, że o te pieniądze nie mogą ubiegać się rolnicy, którzy złożyli wnioski o wsparcie na przetwarzanie lub wprowadzanie do obrotu produktów rolnych, spożywczych oraz rybo­łówstwa lub akwakultury z KPO (nabór był prowadzony od 17 października do 18 listopada ub.r.).

Aczkolwiek tych rolników, którzy ubiegają się o to wsparcie, zadowolić może fakt, że pojawił się projekt nowelizacji rozporządzenia regulującego przyznanie właśnie tej pomocy z KPO. Przewiduje on zwiększenie poziomu wsparcia z 50 do 70% kosztów kwalifikowalnych w przypadku młodego rolnika i do 60% kosztów kwalifikowalnych – dla pozostałych. Ma to związek z wejściem w życie z dniem 1 stycznia 2023 r. unijnych przepisów, które wprowadziły korzystniejsze warunki wsparcia dotyczące pomocy publicznej.

Magdalena Szymańska

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
10. grudzień 2024 00:35