Modernizacja gospodarstw rolnychJustyna Czupryniak/Canva
StoryEditorDotacje z PROW

Dotacje z PROW: rolnicy muszą złożyć ważne dokumenty do ARiMR. Kogo dotyczy obowiązek?

11.01.2024., 09:20h
Tylko do końca stycznia rolnicy, którzy dostali dopłaty w ramach naboru na „Modernizację gospodarstw rolnych” mają czas na złożenie w ARiMR wymaganych dokumentów. Jakich?

„Modernizacja gospodarstw rolnych” z PROW 2014-2020

Jak wynika z informacji opublikowanej przez Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, 31 stycznia 2024 r. mija termin składania przez rolników będących beneficjentami poddziałania „Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 2014 – 2020 dokumentu o nazwie „Informacja po realizacji operacji”.

Informacja o realizacji operacji – gdzie ją znaleźć?

Obowiązek, którego winien dopełnić każdy rolnik będący beneficjentem w naborze na „Modernizację gospodarstw rolnych” wynika z „Umowy o przyznaniu pomocy”. Zgodnie z zapisem, wnioskodawca zobowiązuje się do złożenia we właściwym dla siebie oddziale regionalnym wypełnionej informacji o realizacji operacji modernizacji. Sprawozdanie rolnik musi złożyć za pośrednictwem wzoru dokumentu dostępnego w oddziałach regionalnych i na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Kto ma obowiązek złożyć dokumenty?

Powyższy obowiązek dotyczy rolników, którzy pobrali dopłaty na modernizację gospodarstw i otrzymali ostatnią płatność końcową 2 lata temu. Jeżeli operacja była realizowana przez osoby wspólnie wnioskujące, to każda z nich jest zobowiązana do złożenia tej informacji.

Wzór „Informacji o realizacji operacji” na stronie ARiMR

Wzór Informacji o realizacji operacji na stronie ARiMR wraz z instrukcją wypełniania znajduje się w Oddziałach Regionalnych ARiMR oraz w zakładce zawierającej dokumenty aplikacyjne właściwe dla przedmiotowego działania na stronie internetowej Agencji.

W jaki sposób można złożyć „Informację o realizacji operacji”?

„Informację o realizacji operacji” można złożyć osobiście, za pośrednictwem osoby upoważnionej lub poprzez pocztę kurierską, wówczas o tym, czy dokument został wysłany w terminie decyduje data złożenia dokumentów do wybranego Oddziału Regionalnego ARiMR. Natomiast w przypadku wysłania dokumentu poprzez polską placówkę pocztową lub po skorzystaniu z usługi „Pocztex Kuriera Poczty Polskiej”  terminowości decyduje data na stemplu pocztowym.

Co się stanie, jeśli rolnik zapomni złożyć „Informację o realizacji operacji”?

Jeżeli rolnik korzystający z dotacji wypłaconej w ramach naboru na „Modernizację gospodarstw rolnych” nie złoży w terminie wymaganej „Informacji o realizacji operacji”, zgodnie z zapisami umowy, będzie musiał zwrócić 0,5% otrzymanej pomocy.

image
Pieniądze dla rolnika

Dotacje na fotowoltaikę, biogazownie oraz zakup okien i bram. Rolnik może dostać 1,5 mln zł

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: ODR

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
21. czerwiec 2024 20:33