Nawet 1,5 mln zł dotacji dla rolnika. Wkrótce specjalne szkolenie ARiMR dla rolnikówCanva
StoryEditorPieniądze dla rolnika

Nawet 1,5 mln zł dotacji dla rolnika. Wkrótce specjalne szkolenie ARiMR dla rolników

19.01.2024., 12:37h
Rusza nabór wniosków o dotacje do budowy biogazowni oraz zakupu fotowoltaiki, dachów, drzwi i bram. Dla rolników, którzy chcą skorzystać z programu, ARiMR organizuje szkolenie. Gdzie i kiedy?

Dotacje na fotowoltaikę i biogazownię: ARiMR organizuje szkolenie dla rolników

25 stycznia rusza nabór wniosków na "Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetycznej". Rolnicy, którzy chcą otrzymać nawet 1,5 mln zł dotacji mogą wziąć udział w szkoleniu organizowanym przez ARiMR. Odbędzie się ono za pośrednictwem internetu. 

- Zainteresowanych zasadami udzielania tej pomocy, a także doradców przygotowujących stosowne dokumenty, zapraszamy na szkolenie internetowe, które odbędzie się 24 stycznia 2024 r. w godz. 10:00-12:00 - zachęca ARiMR. 

Szkolenie poprowadzi Maciej Ruba, Zastępca Dyrektora Departamentu Działań Inwestycyjnych i ekspert ARiMR w tej dziedzinie.

Jak wziąć udział w szkoleniu w zakresie OZE?

Szkolenie odbędzie za pośrednictwem aplikacji Teams. By wziąć w nim udział, wystarczy skorzystać z tego linku: Kliknij TU

Nie trzeba wcześniej zgłaszać chęci udziału. Szkolenie jest bezpłatne.

Agenda szkolenia 24 stycznia 2024 r.:

  • 10:00-10:10 Powitanie uczestników oraz wprowadzenie do tematyki szkolenia
  • 10:10-12:00 Zasady wsparcia w ramach interwencji I.10.2 "Inwestycje w gospodarstwach rolnych w zakresie OZE i poprawy efektywności energetyczne"

Kto może otrzymać dopłaty do OZE i na poprawę efektywności energetycznej?

O dofinansowanie na inwestycje w zakresie odnawialnych źródeł energii i poprawy efektywności energetycznej będą się mogli starać wpisani do ewidencji producentów rolnicy, którym m.in. w 2023 roku przyznano jednolitą płatność obszarową albo którzy prowadzący gospodarstwo w ramach działów specjalnych produkcji rolnej. Jednym z istotnych do spełnienia wymogów jest również odbycie specjalistycznego szkolenia.

Biogazownie, fotowoltaika, docieplenie ścian i dachów. Na co rolnik może otrzymać pieniądze?

Wsparcie w formie refundacji do 60 proc. kosztów kwalifikowalnych realizowane będzie w trzech obszarach:

  • A – budowa nowych biogazowni rolniczych – ogłoszenie Prezesa ARiMR
  • B – zakup mikroinstalacji fotowoltaicznych i instalacji do wytwarzania energii cieplnej z promieniowania słonecznego (wraz z dodatkowym wyposażeniem, m.in. magazyny energii inne niż magazyny energii elektrycznej, pompy ciepła, systemy zarządzania przepływami energii)
  • C – inwestycje służące poprawie efektywności energetycznej zabudowań gospodarskich, np. docieplanie ścian, dachu i podłóg, zakup świetlików dachowych, zakup okien, drzwi zewnętrznych, bram wjazdowych, kotłów na biomasę z wyłączeniem kotłów do spalania słomy, instalacji do odzyskiwania ciepła, systemów energooszczędnego oświetlenia w technologii LED i zakup systemów monitoringu i zarządzania energią.

Ile pieniędzy można otrzymać na budowę biogazowni, fotowoltaikę i docieplenie ścian?

W okresie programowania maksymalna wysokość pomocy udzielonej jednemu beneficjentowi nie może przekroczyć:

  • 1 500 000 zł – obszar A
  • 200 000 zł – obszar B
  • 200 000 zł – obszar C

Rolnik może skorzystać zarówno z obszaru A lub B, lub C. Maksymalna kwota pomocy łącznie na obszary A i C nie może przekroczyć 1 700 000 zł, a na obszary B i C 400 000 zł. Maksymalna łączna zainstalowana moc urządzeń do produkcji energii nie może przekroczyć 50 kW. Intensywność pomocy wynosi do 65% kosztów kwalifikowalnych operacji.

Więcej na temat warunków ubiegania się o dotacje na OZE i poprawę efektywności energetycznej przeczytasz TU: 
image
Pieniądze dla rolnika

Dotacje na fotowoltaikę, biogazownie oraz zakup okien i bram. Rolnik może dostać 1,5 mln zł

oprac. Kamila Szałaj

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
22. czerwiec 2024 12:28