Aby zarejestrować się na Dni Otwarte, wystarczy zadzwonić na podany przy lokalizacji numer telefonu. Uwaga: liczba miejsc jest ograniczona.John Deere
StoryEditorKoniec naboru na unijne dotacje

Rolnictwo 4.0: ARiMR po 3 dniach kończy nabór wniosków! Zostały już tylko godziny

17.11.2023., 17:57h
Dotacje na rolnictwo 4.0 cieszą się ogromnym zainteresowniem. Zwłaszcza, że do wzięcia jest 200 tys. złotych na nowe maszyny czy sprzęt. Jednak większość rolników będzie rozczarowanych. ARiMR trzy dni po rozpoczęciu naboru wniosków ogłosiła... jego koniec!

Dotacje na rolnictwo 4.0 do 15 grudnia "lub do wyczerpania środków"

Od 15 listopada rolnicy mogli składać w ARiMR wnioski o dotacje do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0. Teoretycznie nabór miał potrwać do 15 grudnia 2023 r. lub do wyczerpania środków. I właśnie nastąpiło owe "wyczerpanie środków".

Skromny budżet na dotacje na Rolnictwo 4.0

Warto podkreślić, że ARiMR już wcześniej zastrzegała, że nabór może zostać skrócony, jeśli zapotrzebowanie wynikające ze złożonych wniosków wyniesie 150 proc. dostępnego limitu. A trzeba dodać, że tegoroczny limit na dotacje na rolnictwo 4.0 jest skromny i wynosi zaledwie 164 mln zł. To oznacza, że jeśli wszyscy wnioskowaliby o maksymalną kwotę wsparcia (200 tys. zł), to środków starczyłoby tylko dla 820 rolników.

Rolnikom zostało kilka godzin na złożenie wniosku!

Jednak jeśli rolnik ma już ukończony wniosek, to powinien jak najszybciej wysłać go przez ePUAP ARiMR. Na złożenie wniosku zostały dosłownie godziny.

– Przyjmowanie wniosków o przyznanie dofinansowania przedsięwzięć w zakresie rolnictwa 4.0. zakończy się w dniu 17.11.2023 roku o godzinie 23:59:59 – poinformowała Agencja na swojej stronie.

Kto może otrzymać dopłaty do zakupu maszyn i urządzeń rolnictwa 4.0?

O dofinansowanie z KPO na sprzęt z zakresu rolnictwa precyzyjnego mogą starać się rolnicy, którzy:

  • podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników 
  • lub przyznano im dopłaty bezpośrednie co najmniej w roku, w którym złożono wniosek o przyznanie wsparcia, 
  • lub jest producentem rolnym i ma nadany numer identyfikacyjny.

Na co rolnicy mogą dostać pieniądze?

Rolnicy mogą otrzymać dotację na zakup i montaż systemów informatycznych i rozwiązań cyfrowych w zakresie rolnictwa 4.0 do obsługi procesów produkcji i wprowadzania do obrotu produktów rolno-spożywczych.Pomoc przysługuje zatem, gdy przedmiotem inwestycji jest nabycie i instalacja maszyn, sprzętu oraz oprogramowania komputerowego.

Wsparcie dotyczy zakupu np. systemów zarządzania gospodarstwem, dronów rozpoznawczych i wykonawczych służących do prowadzenia działalności rolniczej, specjalistycznych robotów czy sensorów. Refundacja dotyczy również tzw. kosztów ogólnych.

image
Rolnictwo 4.0

Rolnictwo 4.0: na jaki ciągnik i sprzęt można dostać pieniądze? 42 pytania i odpowiedzi o dotacje

Paweł Mikos

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
29. maj 2024 11:50