StoryEditorWiadomości rolnicze

Dotacje z ekoschematów będą łatwe do uzyskania przez rolników

15.11.2021., 12:11h
Już niedługo ostateczna wersja Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej trafi do Komisji Europejskiej. Minister rolnictwa Henryk Kowalczyk ocenia, że rolnikom nie będzie trudno zdobyć dotacji z ekoschematów.

Wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk przedstawił w Senacie stan przygotowania projektu Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej (PS WPR) na lata 2023–2027. To już trzecia wersja dokumentu, dwie poprzednie przeszły etap konsultacji publicznych.

Do Planu Strategicznego wpłynęło kilka tysięcy uwag 

Podczas konsultacji wpłynęło kilka tysięcy uwag, propozycji zmian i postulatów. Część z nich została uwzględniona, w tym także robocze uwagi Komisji Europejskiej, które Bruksela przekazała w październiku 2021 r.  

– Część poprawek naniosłem w ostatnich dniach biorąc pod uwagę aktualną sytuację, która nie była przewidziana jeszcze w momencie pierwotnej konstrukcji tego Planu Strategicznego, choćby na przykład inwestycje w samorządach typu wodociągi, kanalizacja i drogi. Tu zdjęliśmy te środki, bo one przestały być atrakcyjne w porównaniu do tego co poszło z Polskiego Ładu. W ramach infrastrukturalnych przedsięwzięć pozostają tylko inwestycje dla oczyszczalni przydomowych. Ze względu na to, że nie są to inwestycje na gruntach gminnych nie klasyfikują się do Polskiego Ładu – tłumaczył wicepremier i minister rolnictwa Henryk Kowalczyk. 

Kowalczyk: dotacje z ekoschematów będą łatwe do uzyskania przez rolników

Projekt Planu Strategicznego zakłada m.in., że od 2023 r. średnia płatność dla mniejszych gospodarstw, czyli tych do 50 ha będzie nieco wyższa niż średnia europejska. Pisaliśmy o tym TUTAJ.  Ważnym elementem będą także ekoschematy. Spełnienie tych wymogów będzie mieć duży wpływ na wysokość płatności.

– Uzyskanie dotacji z ekoschematów będzie wymagało pewnej inicjatywy od rolników, ale dla niektórych eko-schematów ta inicjatywa tak naprawdę jest niewielka. Będą to środki łatwe do uzyskania – mówił Kowalczyk. 

Istotnych zmian w Planie Strategicznym już nie będzie

Trzecia wersja Planu Strategicznego została właśnie przesłana do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiskowej KE w celu dokonania jego oceny środowiskowej. Resort rolnictwa poinformował, że nie przewiduje już istotnych zmian w stosunku do tego, co zostanie przedłożone ostatecznie Komisji Europejskiej.

- Czekamy jeszcze na uwagi od partnerów społecznych, ale nie mogą to być istotne zmiany, które utrudniałby uzyskanie z KE opinii  środowiskowej - powiedział minister rolnictwa.

Ostateczna wersja dokumentu zostanie przesłana do Brukseli do końca tego roku. W kwietniu 2022 r. Komisja Europejska ma podać jego wstępną ocenę, a zatwierdzony ma zostać w drugiej połowie 2022 r.

Komisarz Wojciechowski: nie ma i nie będzie ustawy "Zielony Ład"

Komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski przypomniał na Twitterze, że Plan Strategiczny jest niezwykle istotny dla rolników. 

- Nie ma i nie będzie ustawy "Zielony Ład". Będzie Plan Strategiczny" - napisał.  wk, fot. Sejm RP 

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
25. czerwiec 2024 03:09