StoryEditorDopłaty bezpośrednie

Jak (nie) działa eWniosek o dopłaty bezpośrednie

27.03.2018., 16:03h
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podała, że od 15 do 20 marca 2018 roku poprzez aplikację eWniosekPlus wnioski o dopłaty bezpośrednie złożyło ponad 28 tys. rolników. To 3-krotnie więcej niż przez cały 2017 rok. Najwięcej gospodarstw, które już przesłały wniosek o dopłaty przez Internet jest w województwie małopolskim, lubelskim, łódzkim, mazowieckim oraz podkarpackim.
Jednak ARiMR już nie podaje informacji, ilu gospodarzy ma problem z wypełnianiem wniosków. A jest ich dość dużo.

Problemy nie tylko z utworzeniem konta


Z nieoficjalnych informacji wynika, że aplikacja eWniosekPlus jeszcze nie miała w pełni uzupełnionych wszystkich funkcjonalności od 15 marca. Według niektórych rolników, dopiero po 21 marca miał zostać dodany kompletny moduł dotyczący dopłat za zwierzęta hodowlane. Podobno, jeszcze później ma w pełni poprawnie działać moduł związany z obszarami proekologicznymi (EFA). 

Z oficjalnego komunikatu Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wynika, że przez jakiś czas występowały problemy z utworzeniem konta w aplikacji eWniosekPlus. Ostatecznie problem ten udało się rozwiązać, ale część rolników była bardzo zirytowaną tą sytuacją.

Upewnij się, że wypełniłeś wszystkie pola


Jeśli jeszcze ktoś nie zasiadł do wypełniania wniosku o dopłaty przez eWniosekPlus, to podpowiadamy, że aplikacja ta poprawnie powinna działać na przeglądarkach: Firefox 53.x, Chrome 58.x, Opera 45.x lub w wersjach wyższych. ARiMR podaje także, że przed każdorazowym rozpoczęciem pracy w aplikacji warto wyczyścić historię w przeglądarce internetowej.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zaleca też, aby przed wysłaniem wniosku zweryfikować, czy wszystkie dane zostały uzupełnione, w szczególności czy wszystkie uprawy zostały narysowane oraz czy zaznaczono wnioskowane dopłaty.

Do kiedy można nanosić poprawki na eWniosek?


Czas na składanie wniosków o dopłaty bezpośrednie przez Internet rolnicy mają do 15 maja 2018 roku. Jeżeli rolnik wyśle wniosek po tej dacie, to za każdy dzień roboczy opóźnienia będzie miał obniżoną dopłatę o 1%. Warto zatem wcześniej wysłać wniosek i najwyżej później dokonać w nim zmian. Na takie poprawki mamy czas do 1 czerwca.

Należy w takim wypadku pamiętać, żeby nie używać opcji „Wycofaj”, ponieważ spowoduje to wycofanie całego wniosku z ARiMR. Jeśli rolnik chce dokonać zmian lub nanieść poprawki w już wysłanym wniosku, wówczas powinien przejść na zakładkę „Nowe” i wybrać „Wniosek o przyznanie płatności 2018”.

Biorąc pod uwagę wszystkie te problemy z aplikacją eWniosekPlus, ARiMR powinna się bardzo cieszyć, że ponad 426 tys. gospodarstw skorzystało z opcji złożenia oświadczenia o braku zmian w dopłatach bezpośrednich. Jest to ponad 31% wszystkich gospodarstw, które co roku ubiegają się o dopłaty. To znacznie więcej niż resort rolnictwa szacował w grudniu 2017 roku, kiedy myślano, że z oświadczeń skorzysta od 200 do 300 tys. rolników. 

Paweł Mikos
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
01. maj 2024 12:51