StoryEditorporady prawne

Jak rolnik może wydzierżawić państwowe grunty od KOWR-u?

23.11.2022., 10:11h
Na jakich zasadach rolnik może wydzierżawić ziemię należącą do państwa, którą dysponuje KOWR? Czy w przetargu o dzierżawę gruntów rolnych od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa może wziąć udział osoba, która nie jest rolnikiem?

Jaka jest procedura dzierżawy państwowej ziemi?

– Od dwóch lat prowadzę gospodarstwo rolne o powierzchni 18 ha, które otrzymałem od rodziców. Chciałbym je powiększyć o dzierżawę. W mojej wsi są grunty państwowe, którymi dysponuje KOWR i jednemu z sąsiadów kończy się pod koniec roku umowa dzierżawy. Jaka jest procedura dzierżawy państwowej ziemi? – chciałby wiedzieć jeden z rolników i Czytelników "Tygodnika Poradnika Rolniczego". 

Dzierżawa gruntów rolnych Skarbu Państwa na podstawie przetargu, w którym udział mogą wziąć wyłącznie rolnicy

Według art. 24 ustawy z 19 października 1991 r. o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa, KOWR w pierwszej kolejności wydzierżawia albo sprzedaje nieruchomości rolne na powiększenie lub utworzenie gospodarstw rodzinnych, z wyłączeniem nieruchomości rolnych o powierzchni mniejszej niż 1 ha.

Według art. 39 tej ustawy, umowę dzierżawy zawiera się po przeprowadzeniu przetargu ofert pisemnych lub publicznego przetargu ustnego. Ustęp 3 art. 29 określa, że Krajowy Ośrodek może przeprowadzić przetarg ofert pisemnych (konkurs ofert), w którym mogą uczestniczyć wyłącznie podm...

Ten artykuł jest dostępny wyłączenie dla Prenumeratorów Tygodnik Poradnik Rolniczy
Zyskaj dostęp do tego i innych wyjątkowych artykułów
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. listopad 2023 16:02