StoryEditorOZE

Jakie gospodarstwa mogą postawić biogazownię i ile to kosztuje?

13.11.2020., 11:11h
Nawet średnie gospodarstwo, o wielkości 40 ha, które prowadzi produkcję zwierzęcą, może wybudować biogazownię rolniczą. Taka inwestycja zwróci się już po 6 latach. Przy okazji można też poprawić plon, wykorzystując poferment jako nawóz.   Ile kosztuje budowa   biogazowni rolniczej?

Wzrasta zainteresowanie rolników inwestycją w biogazownie rolnicze

W Polsce trwa prawdziwy boom na instalacje fotowoltaiczne. W ostatnim roku można także zaobserwować znaczny wzrost liczby oddanych do użytku biogazowni rolniczych i jeszcze większe zainteresowanie rolników tego typu inwestycjami.

Obecnie rolnicy, dla których wykonujemy inwestycje, uzyskali około 80 pozwoleń na budowę, a kolejnych 160 jest na etapie wcześniejszym, czyli uzyskało decyzję o warunkach zabudowy lub decyzję środowiskową dla większych projektów, powyżej 500 kW – mówi Przemysław Krawczyk, wiceprezes agriKomp Polska. Grupa agriKomp w całej Europie wybudowała już ponad tysiąc biogazowni rolniczych – najwięcej w Niemczech, Francji i Czechach.

Jak wskazuje Przemysław Krawczyk, zainteresowanie rolników biogazowniami rolniczymi ma kilka powodów. Po pierwsze, w ostatnim czasie można było zauważyć wzrost cen energii elektrycznej, a to przekłada się na znacznie szybszy zwrot z takiej inwestycji.

 

Inwestycja w biogazownie rolniczą może zwrócić się w ciągu 6–8 lat

– Średnio można przyjąć, że inwestycja w biogazownię rolniczą zwraca się rolnikowi już w sz...

Pozostało 87% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
30. maj 2024 21:39