StoryEditorWiadomości rolnicze

KE zapowiada duże dotacje dla rolników

22.04.2022., 19:04h
Komisja Europejska zapowiada nową pomoc dla rolników. Środki mają pochodzić z II filara WPR. Ile pieniędzy mogą otrzymać polscy rolnicy?

W piątek 22 kwietnia podczas briefingu prasowego w Warszawie komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski zauważył, że rolnictwo europejskie zostało dotknięte wysokimi cenami nawozów oraz konsekwencjami wojny w Ukrainie.  

Komisja Europejska rozważa uruchomienie nowej pomocy dla rolników

Komisarz poinformował, że związku z tym Komisja Europejska rozważa przekazanie 5 proc. niewykorzystanych środków z II filara WPR na pomoc unijnym rolnikom. 

- Komisja Europejska pracuje nad umożliwieniem wykorzystania środków z II filaru Wspólnej Polityki Rolnej. Chodzi o to, by część tych środków uwolnić i pozwolić państwom członkowskim przeznaczyć je na potrzeby kryzysowe – mówił Janusz Wojciechowski. 

Wyjaśnił, że podobne rozwiązanie zostało zastosowane w związku z pomocą covidową. Wówczas zezwolono na wykorzystanie 2 proc. niewykorzystanych funduszy z II filara - państwa UE otrzymały możliwość przekazania tych pieniędzy na pomoc dla rolników.

Wojciechowski: chcemy wygospodarować dodatkową transzę pomocy

- Teraz rozważamy 5-procentową pomoc, która byłaby wyłączona na pierwsze dwa lata z II filaru. W ten sposób moglibyśmy wygospodarować dodatkową transzę pomocy. Państwa członkowskie zwracały się o to na posiedzeniu Rady UE – poinformował komisarz. Zaznaczył, że w obecnie w KE trwają prace, by ten postulat zrealizować.

Komisarz podkreślił też, że KE rozważa kolejne formy pomocy dla rolników.

Polska ma jeszcze 21,4 mld zł do wydania z PROW

Przypomnijmy, że do tej pory Polska przyznała z II filara beneficjentom pomoc na kwotę 60,9 mld zł. Do zakontraktowania pozostały więc środki w wysokości ok. 21,4 mld zł. Natomiast faktycznie z PROW 2014-2020 wypłacono 46,4 mld zł, a do wydatkowania pozostało ok. 35,9 mld zł. 

Kamila Szałaj, fot. KE

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
17. czerwiec 2024 01:01