StoryEditorWiadomości rolnicze

Kiedy KRUS wypłaci 13. emeryturę rolnikom?

24.03.2023., 13:03h
Już niedługo do rąk emerytowanych rolników trafi dodatkowe świadczenie, zwane trzynastą emeryturą. Niektórzy otrzymają je wcześniej, niż mogliby się spodziewać! Komu i kiedy KRUS wypłaci “trzynastkę”?

Ile wynosi 13. emerytura w 2023 roku?

Jak informuje KRUS, tak zwana “trzynastka” wypłacana jest w wysokości najniższej emerytury. Warto pamiętać o tym, że od 1 marca kwota świadczeń emerytalno-rentowych została zwaloryzowana. Obecnie najniższa emerytura dla rolników-seniorów wynosi 1.588,44 zł brutto. W takiej też wysokości przyznane zostanie trzynaste świadczenie, niezależnie od tego, jaką kwotę emeryt otrzymuje co miesiąc.

Kto dostanie “trzynastkę”?

Trzynasta emerytura przysługuje wszystkim uprawnionym emerytom i rencistom. Jako takie uznawane są osoby, które w dniu 31 marca 2023 r. mają prawo do rolniczej emerytury lub renty, okresowej emerytury rolniczej bądź rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego. Jeżeli świadczeniobiorca ma prawo do więcej niż jednego spośród wymienionych, otrzyma tylko jedną “trzynastkę”. 

Czy po dodatkową emeryturę trzeba się zgłosić?

Podobnie jak w poprzednich latach, każde dodatkowe świadczenie emerytalne - “trzynastka” i “czternastka” - wypłacane są z urzędu. Oznacza to, że emeryci nie muszą się po nie zgłaszać. Każda uprawniona osoba otrzyma pocztą decyzję o przyznaniu dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego. Razem nią emerytom zostanie przekazana decyzja o podwyższeniu świadczeń od 1 marca 2023 r. (czyli tzw. decyzja waloryzacyjna). 

Kiedy będzie wypłata 13. emerytury w 2023 roku?

Wypłatę trzynastej emerytury przewidziano na kwiecień. Jednak część świadczeniobiorców otrzyma pieniądze wcześniej! Stanie się tak dlatego, że 1 kwietnia, czyli dzień, w którym powinny ruszyć wypłaty, wypada w sobotę. Z tego powodu rozpoczną się one w piątek, 31 marca. Z kolei ze względu na święta wielkanocne, przypadające na 9-10 kwietnia, przyspieszona będzie także wypłata dla tych emerytów, którzy otrzymują pieniądze 10 dnia miesiąca.

"Wcześniejsza wypłata obejmie również te osoby, które otrzymują świadczenie do 10. dnia miesiąca. Listonosze dostarczą środki jeszcze przez Wielkanocą" - poinformowała na swojej stronie Poczta Polska, która jest odpowiedzialna za doręczenie części świadczeń. 

Harmonogram wypłaty 13. emerytury 2023

Zgodnie z informacjami, zamieszczonymi na stronie Poczty Polskiej, 13. emerytura w 2023 roku wypłacana będzie w następujących terminach: 

  • 1 kwietnia (wypłata 31 marca),
  • 5 kwietnia,
  • 6 kwietnia,
  • 10 kwietnia (wypłata 7 kwietnia),
  • 15 kwietnia (wypłata 14 kwietnia),
  • 20 kwietnia,
  • 25 kwietnia. 

Zuzanna Ćwiklińska
fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
06. czerwiec 2023 10:48