StoryEditorPorady prawne

Kiedy ubezpieczyciel nie musi wypłacić odszkodowania z ubezpieczenia OC rolników za wypadek w gospodarstwie?

07.04.2023., 09:04h
Pobieram emeryturę z ZUS, ale prowadzę też gospodarstwo i opłacam składki, m.in. na ubezpieczenie OC rolników. W zeszłym miesiącu kiedy szedłem nakarmić drób, poślizgnąłem się i spadłem ze schodów. Złamałem nogę. Czy należy mi się odszkodowanie od firmy ubezpieczeniowej, w której mam wykupione ubezpieczenie OC rolników?

Czy rolnikowi należy się odszkodowanie z tytuł OC rolnika, za wypadek w gospodarstwie?

Jeżeli do wypadku nie przyczyniła się żadna osoba zamieszkująca razem z Panem (ani ewentualnie pracownik gospodarstwa), do przyznania odszkodowania, niestety, nie ma podstaw. Zgodnie bowiem z art. 50 ust. 1 Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, z ubezpieczenia OC rolników przysługuje odszkodowanie, jeżeli rolnik, osoba pozostająca z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub osoba pracująca w jego gospodarstwie rolnym są obowiązani do odszkodowania za wyrządzoną w związku z posiadaniem przez rolnika tego gospodarstwa szkodę będącą następstwem śmierci, uszkodzenia ciała, rozstroju zdrowia bądź też utraty, zniszczenia lub uszkodzenia mienia.

Jakie są przesłanki odpowiedzialności ubezpieczyciela?

Przesłankami odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń jest zatem zdarzenie o następujących cechach: zawinione zachowanie rolnika, mieszkańców lub pracowników gospodarstwa rolnego mające związek z posiadaniem przez rolnika gospodarstwa rolnego, którego skutki...

Pozostało 73% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 17:03