StoryEditorPieniądze dla rolnika

KOWR grozi dożywotnim wykluczeniem z przetargów na ziemię rolniczą, tym którzy nie płacą dzierżawy

10.06.2019., 15:06h
Około miliona hektarów państwowych gruntów rolnych znajduje się w dzierżawie. Funkcjonowanie dzierżaw, które nadzoruje KOWR, uregulowane jest w przepisach prawnych, aczkolwiek wiele zagadnień jest doprecyzowanych w zarządzeniach dyrektora generalnego KOWR. Sama instytucja oraz jej dyrektor mają ogromny wpływ na strukturę gospodarstw rolnych w Polsce.

Po 26 latach funkcjonowania instytucji, które gospodarują ziemią rolną wchodzącą w skład Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, KOWR ma obecnie pieczę nad 1,4 mln ha gruntów, z czego w dzierżawie jest około miliona hektarów, a ponad 207 tys. ha pozostaje do rozdysponowania. Z 1,4 mln ha będących w ZWRSP ponad 70% przypada na zachodnią Polskę. 

Sześćdziesiąt tysięcy umów dzierżawy

KOWR nadzoruje obecnie ponad 60 tys. umów dzierżawy, 8–9 lat temu było ich o ponad 50% więcej. Spadek liczby umów to wynik głównie tego, że grunty z umów dzierżawy zostały sprzedane w 70–80% byłym dzierżawcom. Około 1,6 tys. umów dzierżawy dotyczy powierzchni ponad 100 ha. W ich ramach użytkowanych jest około 57% wszystkich oddanych w dzierżawę przez KOWR oraz poprzednie instytucje gruntów. Natomiast ponad 2,9 tys. to umowy na nieruchomości powyżej 50 ha. W ubiegłym roku KOWR przedłużył blisko 8 tys. umów dzierżawy, w tym roku już ponad 5 tys. – mówił podczas konferencji szkoleniowej „Prawne zasady dzierżawy gruntów rolnych” na UAM w Poznaniu, Bogdan Podgórski, kierownik Wydziału Ewidencji i Sprawozdawczości Zasobu z Departamentu Gospodar...

Pozostało 89% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 19:06