
Już niemal 1,5 tys. osób pobiera rodzicielskie świadczenie uzupełniające przyznawane głównie matce, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, a nie ma innych źródeł utrzymania – wynika z danych KRUS. Tzw. emeryturę matczyną dostaje też jeden mężczyzna.
– Kobiety, którym Kasa wypłaca rodzicielskie świadczenie uzupełniające, mają z reguły od 60 do 94 lat. Korzysta też z niego jeden mężczyzna w wieku 69 lat – mówi Katarzyna Kluczyńska, wicedyrektor Biura Świadczeń KRUS.
Emerytura matczyna KRUS: dla kogo?
Matki ubezpieczone w KRUS, które urodziły co najmniej czworo dzieci, mogą od 1 marca 2019 roku wnioskować o rodzicielskie świadczenie uzupełniające, potocznie zwane jako Mama 4 plus, lub o emeryturą matczyną. Jest to dodatek do emerytury, więc skorzystać z niego mogą rolniczki, które ukończyły 60 lat. A jeśli to ojciec wychowywał czworo dzieci, on będzie mógł skorzystać z prawa do takiego świadczenia po osiągnięciu wieku 65 lat, w przypadku śmierci matki dzieci albo porzucenia dzieci przez kobietę, czy w sytuacji długotrwałego zaprzestania wychowywania dzieci przez matkę.
Ile wynosi emerytura matczyna KRUS?
– Rodzicielskie świadczenie uzupełniające nie może być wyższe niż najniższa emerytura, która od 1 marca wynosi 1.878,91 zł, Dopełnieniem do wysokości najniższej emerytury jest kwota stanowiąca różnicę pomiędzy najniższą emeryturą, a przysługującym świadczeniem emerytalno-rentowym – wyjaśnia Katarzyna Kluczyńska.
1,5 tys. osób pobiera emeryturę matczyną
Z danych Biura Statystyki KRUS wynika, że na koniec I kwartału br. takie świadczenie otrzymywało 1469 osób, a na koniec 2024 roku tzw. emeryturę matczyną z KRUS pobierały 1453 osoby, z czego 1435 w całości. W styczniu 2024 roku świadczenie to pobrały 1394 osoby, a w styczniu 2025 roku 1462 osoby.
– Widać zatem, że liczba osób uprawnionych do tego świadczenia rośnie – mówi Katarzyna Kluczyńska.
Najwięcej rodzicielskich świadczeń uzupełniających wypłacanych jest w Małopolsce (880), Podkarpaciu (588) i na Lubelszczyźnie – 438. Najmniej w Lubuskiem: 57, na Opolszczyźnie – 66 oraz na Pomorzu Zachodnim – 90.
Emerytura matczyna KRUS może być cofnięta. Kiedy?
Tzw. emerytura matczyna nie jest przyznawana na zawsze. Świadczenie może być cofnięte, jeśli ustaną okoliczności, które były podstawą jego przyznania.
– Wydajemy decyzję, w której stwierdzamy ustanie prawa do świadczenia i wstrzymujemy jego wypłatę. Najczęstszą przyczyną utraty prawa do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest nabycie prawa do innego świadczenia. Średnio w roku Kasa wstrzymuje wypłatę w ok. 70 sprawach – dodaje Katarzyna Kluczyńska, wicedyrektor Biura Świadczeń KRUS.
oprac. Kamila Szałaj