envato elements
StoryEditorSanatoria KRUS

Izby rolnicze alarmują, że rolnicy-emeryci są dyskryminowani w sanatoriach

01.10.2023., 15:00h
Krajowa Rada Izb Rolniczych zaapelowała do ministra rolnictwa Roberta Telusa z prośbą o zwrócenie uwagi na sytuację rolników-emerytów, którzy chcą skorzystać z kuracji w sanatorium. Zdaniem Rady, gospodarze-seniorzy są dyskryminowani. Z jakiego powodu?

Ile dni przysługuje emerytowanemu rolnikowi w sanatorium? 

Od 1 stycznia 2023 zmieniły się zasady przyznawania emerytowanym rolnikom możliwości pobytu w sanatorium. Mogą oni obecnie liczyć na sfinansowanie przez KRUS 21-dniowego turnusu leczniczego. Wcześniej taka liczba dni przysługiwała tylko rolnikom czynnym zawodowo, którzy byli zagrożeni utratą zdolności do pracy oraz rolnikom posiadających prawo do okresowej renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Gospodarze-seniorzy z dużym entuzjazmem przyjęli tę zmianę w przepisach i liczba wniosków o skierowanie do sanatorium znacznie wzrosła. 

Gdzie znajdują się sanatoria KRUS? 

KRUS posiada kilka sanatoriów w Polsce. Ośrodki znajdują się w: 

  • Iwoniczu-Zdroju, 
  • Kołobrzegu, 
  • Horyńcu-Zdroju, 
  • Jedlcu, 
  • Szklarskiej Porębie, 
  • Świnoujściu. 

Rolnicy, którzy przebywają na turnusie w sanatorium, mają zagwarantowane zwykle 3 zabiegi dziennie. Ośrodki otrzymują dofinansowanie za pobyt kuracjuszy, jednak Krajowa Rada Izb Rolniczych zwraca uwagę na to, że kwoty są zróżnicowane. Pobyt rolnika-emeryta w sanatorium oznacza dla ośrodka zwrot w wysokości około 120 zł/dzień, podczas gdy za rolnika czynnego zawodowo zwraca się ośrodkom ok. 200 zł/dzień. Zdaniem KRIR, przyczynia się to do dyskryminacji emerytowanych rolników. 

KRIR domaga się większego budżetu na rehabilitację emerytów 

To właśnie dyskryminacja najstarszych rolników skłoniła KRIR do zwrócenia się do ministra rolnictwa Roberta Telusa z prośbą o zwiększenie środków finansowych w budżecie KRUS, przeznaczonych na rehabilitację emerytów w sanatoriach Kasy. 

KRIR zwróciła uwagę na to, że choć wzrosła liczba dni turnusu dla emerytowanych rolników, wysokość odpisu z Funduszu Składkowego na Fundusz Prewencji i Rehabilitacji nie uległa zmianie i nadal wynosi do 6,5 proc. planowanych wydatków tego Funduszu. W związku z tym, że zwiększyło się zainteresowanie wyjazdami do sanatoriów a pieniędzy nie przybyło, czas oczekiwania na turnus znacznie się wydłużył. 

Sanatoria KRUS nie chcą przyjmować emerytów? 

Zdaniem KRIR, za mała pula środków, duże zainteresowanie oraz nierówne kwoty zwrotu za pobyt rolnika aktywnego zawodowo oraz rolnika-emeryta przyczyniają się do tego, że sanatoria chętniej przyjmują tę pierwszą grupę. To zjawisko krzywdzi rolników-seniorów, którzy po latach ciężkiej pracy nierzadko zmagają się z różnymi schorzeniami i zasługują na pobyt w sanatoriach. 

“Uważamy, że uzasadniona jest konieczność zwiększenia puli środków finansowych w budżecie KRUS, np. poprzez wyższy odpis z Funduszu Składkowego i zwiększenie dotacji budżetowej z przeznaczeniem na rehabilitację leczniczą oraz wyrównanie dofinansowania rolników emerytów i rolników czynnych zawodowo” - możemy przeczytać w apelu KRIR do szefa resortu rolnictwa.

 

źródło: KRIR

Zuzanna Ćwiklińska

fot. envato elements

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
15. grudzień 2024 06:03