Kiedy rolnik może otrzymać rentę szkoleniową z KRUS? Komu przysługuje?Canva
StoryEditorKRUS

Kiedy rolnik może otrzymać rentę szkoleniową z KRUS? Komu przysługuje?

19.05.2025., 12:00h

Rolnik może zmienić zawód, gdy jest niezdolny do pracy w gospodarstwie. Z tego tytułu należy mu się renta szkoleniowa. Kto dokładnie może ją otrzymać? Ile wynosi?

Przede wszystkim dzieje się tak wtedy, gdy wobec rolnika orzeczono przekwalifikowanie zawodowe z powodu trwałej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym. To kryterium decydujące o tym, że rolnikowi przysługuje renta szkoleniowa nawet przez trzy lata: – Przepisy pozwalają na kierowanie takiej osoby do Powiatowego Urzędu Pracy w celu przekwalifikowania zawodowego. Renta szkoleniowa przysługuje ubezpieczonemu przez okres sześciu miesięcy, ale na wniosek starosty prawo do niej może zostać przedłużane na czas niezbędny do przekwalifikowania, jednak nie dłuższy niż 36 miesięcy – podkreśla Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.

Kto może otrzymać rentę szkoleniową z KRUS?

Renta rolnicza szkoleniowa jest skierowana do ubezpieczonych w KRUS spełniających warunki wymagane do uzyskania renty rolniczej z tytułu niezdolności do pracy. Prócz tego, że orzeczono celowość przekwalifikowania zawodowego ze względu na trwałą całkowitą niezdolność do pracy w gospodarstwie rolnym, to rolnikowi należy zapewnić możliwość zmiany zawodu.

– Samo orzeczenie o celowości przekwalifikowania osoby niezdolnej do pracy w gospodarstwie rolnym do innego zawodu oraz chęć ubezpieczonego do zmiany profesji i poddania się przekwalifikowaniu zawodowemu, nie są wystarczające. Taki rolnik musi również mieć zapewnioną możliwość przekwalifikowania się, a proces ten jest prowadzony przez właściwego starostę – wyjaśnia Iwona Kaszuba.

Ile wynosi renta szkoleniowa z KRUS?

Wysokość renty szkoleniowej wynosi tyle, co renta rolnicza z tytułu niezdolności do pracy – kryteria ustalania kwoty są takie same. Kto ponosi koszty za przekwalifikowanie rolnika-rencisty w trakcie korzystania z renty szkoleniowej? Środki pochodzą z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Renty szkoleniowe podlegają rewaloryzacji (od 1 marca 2025 renta z tytułu całkowitej niezdolności do pracy wynosi w KRUS 1878,91 zł).

Kto nie otrzyma renty szkoleniowej z KRUS?

Świadczenie to nie zostanie przyznane rolnikowi, który:

  • spełnia warunki wymagane do przyznania okresowej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i rokuje odzyskanie zdolności do pracy,
  • spełnia warunki do stałej renty z tytułu niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i nie orzeczono u niego celowości zmiany zawodu.

Kiedy KRUS zawiesi rolnikowi rentę szkoleniową?

Jest kilka przypadków, kiedy świadczenie zostaje zawieszone. Na przykład wtedy, gdy rolnik podejmuje zatrudnienie, ale także od dnia otrzymania przez Kasę zawiadomienia od starosty o braku możliwości przekwalifikowania do innego zawodu lub gdy rolnik nie przystąpi do takiego przekwalifikowania.

Angelika Drygas

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
16. czerwiec 2025 14:16