
Od jakich decyzji KRUS rolnik może się odwołać?
Otóż od każdej decyzji wydanej przez KRUS zarówno odmawiającej, jak też przyznającej rolnik (domownik) może wnieść odwołanie do Sądu. W sprawach odwołania od decyzji dot. świadczeń emerytalno-rentowych rolnik (domownik) wnosi odwołanie do sądu okręgowego w I instancji właściwego według miejsca zamieszkania (sąd i adres są podawane w pouczeniu w decyzji), a w II instancji do sądu apelacyjnego.
Jak się odwołać od decyzji KRUS?
Odwołanie do sądu okręgowego wnosi się za pośrednictwem jednostki organizacyjnej KRUS, która wydała decyzję. Jeśli chodzi o odwołania od decyzji wydanych przez KRUS w sprawach świadczeń krótkoterminowych np. jednorazowego odszkodowania rolnik wnosi odwołanie też za pośrednictwem organu rentowego KRUS do sądu rejonowego w I instancji, a w II instancji do sądu okręgowego.
Przeczytaj także: Legitymacja emeryta KRUS a karta seniora. Jakie zniżki dla rolników?
Ile czasu ma rolnik na odwołanie się od decyzji KRUS?
Jak wcześniej podałam rolnik (domownik) może złożyć odwołanie nie tylko od decyzji odmawiającej, ale także od decyzji przyznającej w terminie 30 dni od dnia otrzymania decyzji. Po tym terminie wydana decyzja stanie się prawomocna i już od niej odwołanie nie przysługuje.
Przeczytaj także: Wyższy zasiłek chorobowy i odszkodowanie dla rolników. KRUS wyrówna im z automatu
Decyzja przyznająca KRUS: jakie działania może podjąć rolnik?
W przypadku odwołania od decyzji przyznającej (np. przyznającej prawo do emerytury i ustalającej jej wysokość, czy też decyzji waloryzacyjnej) rolnik może się odwołać do sądu. Jednakże przed wniesieniem odwołania do sądu rolnik winien się zastanowić, czy nie skorzystać z możliwości zwrócenia się do Centrali KRUS w Warszawie al. Niepodległości 190, do Biura Świadczeń o zbadanie sprawy w trybie nadzoru na podstawie akt, zwłaszcza, jeśli chodzi o prawidłowość ustalenia wysokości świadczenia przez oddział regionalny KRUS. Zwrócenie się o zbadanie sprawy w trybie zwierzchniego nadzoru przerywa termin odwołania do sądu i po rozpatrzeniu sprawy przez Centralę KRUS nadal można złożyć odwołanie do Sądu. Na koniec należy przypomnieć, że dopóki decyzja dot. świadczeń emerytalno-rentowych się nie uprawomocni rolnik może zrezygnować ze świadczenia.
Ewa Jaworska-Spicak, specjalista KRUS
Fot. Justyna Czupryniak/canva