
Renta wdowia – komu przysługuje?
Najwięcej wniosków wpłynęło na Mazowszu, Lubelszczyźnie i w Wielkopolsce. KRUS jeszcze w maju rozpocznie ich rozpatrywanie.
– Wnioski o rentę wdowią składane są przede wszystkim osobiście, przez osobę upoważnioną lub za pośrednictwem poczty. Mniej wniosków wpływa przez elektroniczną skrzynkę podawczą KRUS – analizuje Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS.
Rentę wdowią uzyska osoba będąca wdową lub wdowcem, jeżeli spełni łącznie warunki:
- osiągnie co najmniej 60 lat (kobieta) lub 65 lat (mężczyzna),
- do dnia śmierci małżonka/małżonki pozostawała z nim/z nią we wspólności małżeńskiej,
- nabyła prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku/małżonce nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego,
- nie zawarła nowego związku małżeńskiego.
Przeczytaj także: Renta wdowia KRUS: pierwsze decyzje już w maju. Znamy termin wypłaty
Od kiedy można składać wnioski o rentę wdowią?
Stosowne formularze zainteresowani mogą składać od 1 stycznia. Chodzi o wypłatę świadczeń w zbiegu, czyli prawo do jednoczesnego otrzymywania co najmniej dwóch świadczeń: renty rodzinnej z tytułu bycia wdową lub wdowcem oraz własnej emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jedno ze świadczeń będzie wypłacane w całości, a drugie w części – 15 procent od 1 lipca do 31 grudnia 2026 i 25 procent od 1 stycznia 2027 roku.
Jakie jest zainteresowanie rentą wdowią?
Od stycznia wpłynęło 96 954 wniosków o tzw. rentę wdowią. Formularze przyjmują Oddziały Regionalne KRUS. Z danych Biura Świadczeń wynika, że największą liczbę wniosków zanotowały placówki podległe OR KRUS w Warszawie – 16 078, OR KRUS w Lublinie – 13 081 oraz OR KRUS w Poznaniu – 9 908 wniosków. Najmniej wniosków o rentę wdowią wpłynęło do KRUS w Zielonej Górze, Opolu i Koszalinie.
– O rentę wdowią częściej występują kobiety. To od nich pochodzi 86 proc. wniosków – ocenia dyr. Iwona Kaszuba i dodaje, że wnioski nadal spływają do placówek KRUS. – Tygodniowo bywa ich nawet po kilka tysięcy. Prawo do renty wdowiej może zostać przyznane od dnia spełnienia wszystkich warunków, nie wcześniej jednak niż od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie i nie wcześniej niż od 1 lipca 2025 roku.
Warunki wypłacania renty wdowiej
KRUS podkreśla, że w przypadku wniosków złożonych do 31 lipca, także tych przekazanych w czerwcu i w miesiącach wcześniejszych, prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną po małżonku może powstać nie wcześniej niż od 1 lipca. Aby ubezpieczony mógł uzyskać prawo do renty wdowiej od lipca, wniosek należy złożyć nie później niż do końca lipca 2025 roku. W razie złożenia stosownych formularzy po tym terminie, świadczenie zostanie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. KRUS już w maju zacznie rozpatrywanie wniosków o rentę wdowią, a pierwsze przelewy planowane są na 7 lipca. Warto wiedzieć, że wysokość sumy świadczeń wypłaconych w zbiegu, nie może być wyższa od trzykrotności kwoty najniższej emerytury. W przypadku przekroczenia kwoty, świadczenia ulegną pomniejszeniu o kwotę przekroczenia.
Źródło: KRUS, topagrar.pl
Fot. envato elements