Renta wdowia w KRUS i ZUS. Ministerstwo przyznaje: zdarzają się błędy i opóźnienia
Resort rolnictwa potwierdził, że przy obsłudze renty wdowiej sporadycznie dochodzi do błędów w wymianie danych między KRUS i ZUS. W takich przypadkach postępowania mogą się wydłużyć, a świadczenia zostać wypłacone z opóźnieniem lub w nieprawidłowej wysokości. Ministerstwo zapewnia jednak, że system jest monitorowany, a błędy są na bieżąco usuwane.
Posłanka pyta o opóźnienia przy rentach wdowich
Interpelację do ministra rolnictwa złożyła posłanka Karolina Pawliczak (PO). Zwróciła uwagę na sygnały od mieszkańców dotyczące problemów z wymianą informacji między KRUS i ZUS podczas ustalania prawa do renty wdowiej.
Jak wskazała, w części spraw dochodzi do wydłużenia postępowań, a osoby ubiegające się o świadczenie mają trudności z uzyskaniem informacji o przyczynach opóźnień.
- Sytuacje te budzą szczególny niepokój, ponieważ dotyczą przede wszystkim osób starszych, często schorowanych i wymagających sprawnej oraz skoordynowanej obsługi przez instytucje publiczne. W przypadku występowania problemów organizacyjnych lub technicznych ciężar wyjaśniania sprawy nie powinien spoczywać na obywatelach - napisała.
Ministerstwo: zdarzają się błędy w wymianie danych
W odpowiedzi na interpelację ministerstwo rolnictwa przyznało, że mimo wysokiego stopnia automatyzacji procesu sporadycznie pojawiają się problemy.
- Z informacji przekazanych przez KRUS wynika, że pomimo wysokiego stopnia automatyzacji procesu wymiany danych pomiędzy organami rentowymi sporadycznie występują błędy w przekazywanych komunikatach - podało ministerstwo.
Resort wyjaśnia, że w takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych czynności wyjaśniających lub korekta danych, co może wydłużyć czas prowadzenia postępowania.
Jednocześnie podkreślono, że w razie wystąpienia nieprawidłowości KRUS dokonuje korekt oraz wypłaca należne wyrównania świadczeń.
Jak wygląda wymiana danych między KRUS a ZUS?
Ministerstwo przypomina, że na potrzeby obsługi renty wdowiej zawarto porozumienie między organami rentowymi, a wymiana informacji odbywa się za pośrednictwem specjalnego systemu teleinformatycznego.
Jak wyjaśnia resort, system obejmuje kilka etapów:
- wysłanie zapytania przez instytucję prowadzącą sprawę,
- potwierdzenie prawa do świadczeń,
- przekazanie informacji o wysokości świadczeń,
- potwierdzenie dat nabycia prawa do świadczeń,
- przekazanie odpowiedzi końcowej umożliwiającej wydanie decyzji.
System pilnuje terminów, ale problemy nadal się zdarzają
Ministerstwo podkreśla, że interfejs wymiany danych został wyposażony w mechanizmy kontrolujące terminowość przekazywania komunikatów.
- Interfejs wymiany danych został tak zaprojektowany, aby systemowo »pilnować« terminów wysyłki komunikatów, a w razie ich braku generowane jest ponaglenie - tłumaczy.
Jednocześnie resort przyznaje, że mimo automatyzacji nadal pojawiają się błędy, które mogą uniemożliwić wypłatę świadczenia albo spowodować wypłatę w niewłaściwej wysokości.
- Pojawiały i nadal się pojawiają błędy w przekazywanych komunikatach uniemożliwiające podjęcie wypłaty świadczenia lub podjęcie jej w nieprawidłowej wysokości, jak również powodujące niewłaściwe zawieszenie świadczenia dotychczas wypłacanego - wyjaśnia ministerstwo.
Resort zapowiada dalszy monitoring
Ministerstwo zapewnia, że pozostaje w stałym kontakcie z KRUS i na bieżąco analizuje funkcjonowanie przepisów dotyczących renty wdowiej.
- MRiRW stale monitoruje funkcjonowanie obowiązujących przepisów dotyczących renty wdowiej, w tym współpracę pomiędzy KRUS i ZUS w zakresie wymiany danych i obsługi spraw prowadzonych przez oba organy rentowe - podkreśla resort.
Resort dodaje, że wszystkie organy rentowe uczestniczące w obsłudze świadczeń prowadzą działania mające wyeliminować stwierdzone nieprawidłowości systemowe i usprawnić obsługę osób ubiegających się o rentę wdowią.
Kamila Szałaj
