pixabay
StoryEditorPodatki a rolnictwo

Rozliczanie PIT dla działów specjalnych

27.02.2024., 13:42h
Rozliczanie PIT-ów to zajęcie znienawidzone przez wiele osób. Na szczęście część może skorzystać z usługi Twój e-PIT, w której dostępne są wypełnione już deklaracje podatkowe. Od tego roku tę możliwość udostępniono także osobom prowadzącym działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej. Kto może skorzystać z tej usługi?

Czym jest usługa Twój e-PIT? 

Usługa Twój e-PIT oferowana jest podatnikom przez Ministerstwo Finansów (MF) i Krajową Administrację Skarbową (KAS). Przez stronę internetową tej usługi można złożyć zeznania podatkowe PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37 i PIT-38 oraz oświadczenie PIT-OP i informację PIT-DZ. Jest to o tyle proste, że system sam gromadzi dokumenty i częściowo wypełnia deklarację za podatnika. Rozliczanie PIT-ów poprzez usługę Twój e-PIT staje się z roku na rok coraz bardziej popularne: w rozliczeniu za 2022 rok przesłano za jej pomocą blisko 12 mln deklaracji. 

Usługa Twój e-PIT jest dostępna całą dobę, działa na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu. Witrynę można otworzyć w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. 

Kiedy przychodzi zwrot podatku po rozliczeniu przez e-PIT? 

Dodatkową zachętą dla podatników, którzy chcą skorzystać z internetowego rozliczenia PIT-ów, jest to, że deklarację można złożyć w dowolnej chwili. Od momentu jej złożenia nie trzeba czekać 3 miesięcy na zwrot podatku, tak jak ma to miejsce w przypadku rozliczeń w formie papierowej. Nadpłacone pieniądze trafią do podatnika w terminie do 45 dni. 

Twój e-PIT dla przedsiębiorców od 2024 roku 

Od 2024 roku z usługi Twój e-PIT mogą skorzystać również przedsiębiorcy: osoby prowadzące działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również te z zawieszoną działalnością gospodarczą. Ministerstwo Finansów informuje, że w związku z tym w systemie pojawiły się również takie deklaracje podatkowe jak: 

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym, 
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem, 
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych. 

Jak przedsiębiorcy mają się rozliczać przez Twój e-PIT? 

W przypadku osób zatrudnionych na etacie rozliczanie się przez Twój e-PIT jest proste: podatnik w większości przypadków musi tylko sprawdzić poprawność danych, wprowadzić zmiany w związku z prawem do ulg podatkowych bądź OPP, której chce przekazać 1,5 proc. podatku. W przypadku przedsiębiorców jest to jednak nieco bardziej skomplikowane. Muszą oni bowiem uzupełnić część danych, których nie posiada Krajowa Administracja Skarbowa. Dopiero wtedy będą mogli zatwierdzić i przesłać rozliczenie. Są to dane dotyczące: 

  • przychodów, 
  • kosztów uzyskania przychodów (w PIT-36 i PIT-36L), 
  • składek na ubezpieczenia społeczne, a w przypadku działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem lub podatkiem liniowym również składek na ubezpieczenie zdrowotne oraz 
  • ulg i odliczeń. 

źródło: gov.pl

Zuzanna Ćwiklińska

fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. kwiecień 2024 05:16