StoryEditorPorady prawne

Kto może być udziałowcem we wspólnocie gruntowej?

17.08.2020., 14:08h
Złożyliśmy w 2017 r. wniosek o nadanie tytułu prawnego naszej wspólnocie. Mija trzeci rok, a końca sprawy nie widać. Co mamy zrobić, żeby ją zakończyć? Gdzie mamy interweniować? Do naszej wspólnoty próbuje dopisać się dwóch panów, którzy kupili od 4 rolników po jednej działce. Wcale ich nie obrabiają, działki te to zwyczajnie zarośnięte ugory. Starostwo chce ich dopisać do naszej wspólnoty. Jak możemy się przed tym bronić?

Kto ustala wykaz osób uprawnionych do wspólnoty gruntowej?

Rozumiem, że chodzi tu o ustalenie przez starostę wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej na podstawie art. 8c ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych z 29 czerwca 1963 r. Ze względu na to, że jej przepisy w dużej mierze były mocno przestarzałe i niedostosowane do dzisiejszych realiów, dokonano 10 lipca 2015 r. gruntownej nowelizacji ustawy. Zmienione przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 r.

Kto może zostać dopisany do wspólnoty gruntowej?

Według art. 6 wymienionej ustawy, tzw. pierwotną grupę uprawnionych do udziału we wspólnocie stanowią osoby fizyczne lub prawne posiadające gospodarstwa rolne, jeżeli w ciągu ostatniego roku przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 5 lipca 1963 r., faktycznie korzystały z tej wspólnoty. Jeśli osoby takie już nie żyją, w ich miejsce wchodzą następcy prawni.

Czy osoba spoza miejscowości, gdzie znajdują się grunty może dołączyć do wspólnoty gruntowej?

Jeżeli wspólnotą gruntową są lasy, grunty leśne albo nieużytki przeznaczone do zalesienia, uprawnionymi do udziału w takiej wspólnocie są osoby fizyczne mieszkają...

Pozostało 72% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 07:25