StoryEditorPorady prawne

Kto może wysłać uzależnioną osobę na przymusowe leczenie odwykowe?

06.12.2020., 09:12h
Żona od dłuższego czasu straszy, że z powodu rzekomego nadużywania przeze mnie alkoholu doprowadzi do przymusowego skierowania przez sąd na leczenie w zakładzie zamkniętym. Czy faktycznie ma takie prawo? Słyszałem, że na leczenie musi wyrazić zgodę osoba uzależniona. Jak mogę się bronić przed umieszczeniem w zakładzie?

Przymusowe leczenie choroby alkoholowej – czy takie coś istnieje?

Rzeczywiście, co do zasady poddanie się leczeniu odwykowemu jest dobrowolne. Na przymusowe leczenie skierować może tylko sąd na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora.

Jasno wynika to z art. 26 ustawy z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Żona takiego wniosku do sądu nie może złożyć. Może natomiast zwrócić się z prośbą o podjęcie stosownych działań do gminnej komisji lub prokuratora.

Kiedy sąd wysyła na przymusowe leczenie?

Samo nadużywanie alkoholu nie wystarczy do tego, aby sąd poddał kogoś obowiązkowi leczenia. Muszą zachodzić jeszcze dodatkowe przesłanki. Zgodnie z art. 24 ww. ustawy osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od obowiązku zaspokajania potrzeb rodziny albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego. Robi się to w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego. Na badanie t...

Pozostało 69% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 04:47