StoryEditorPrzepisy prawa

Kto musi dokonać spisu stada do 31 grudnia?

15.12.2018., 16:12h
Do 31 grudnia każdego roku należy dokonać spisu zwierząt inwentarskich w gospodarstwie. Jednak od 11 września 2018 roku obowiązują nowe przepisy w tym zakresie, które zmieniły reguły obowiązujące przy poprzednich spisach. Kto zatem i na jakich zasadach musi teraz dokonać spisu stada zwierząt hodowlanych do końca roku?

Hodowcy bydła nie muszą dokonywać spisu zwierząt gospodarskich

Z takiego obowiązku na mocy nowego prawa zostali zwolnieni hodowcy bydła. Oni nie muszą dokonywać spisu, ani tym bardziej dostarczać go do biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Jednak rolnicy utrzymujący owce, kozy lub świnie są zobowiązani dokonać co najmniej raz na dwanaście miesięcy spisu zwierząt przebywających w siedzibie stada, obejmującego liczbę tych zwierząt. Taki spis musi zostać sporządzony najpóźniej do 31 grudnia każdego roku. Liczbę owiec, kóz lub świń ustaloną podczas spisu należy umieścić w księdze rejestracji.

Właściciele świń mają też obowiązek przekazać do biura powiatowego ARiMR informacje o liczbie świń ustalonej w trakcie spisu w ciągu 7 dni od wykonania zestawienia. Taki obowiązek już nie dotyczy hodowców owiec czy kóz. Wystarczy, że odnotują oni liczbę zwierząt ustaloną podczas spisu w księdze rejestracji. Warto dodać, że hodowcy trzody chlewnej mogą złożyć do ARiMR spis stada świń za pośrednictwem portalu IRZplus.

Zmienione obowiązki dla hodowców trzody chlewnej

W związku z wejściem w życie we wrześniu nowych przepisów warto przypomnieć, że dla hodowców świń zostały złagodzone niektóre obowiązki. Dla rolników, których stado znajduje się w obszarze zapowietrzonym, zagrożonym lub podlegającym ograniczeniom w związku z zagrożeniem wystąpienia choroby zakaźnej, np. ASF, wydłużono do 2 dni termin obowiązkowego poinformowania ARiMR o zwiększeniu lub zmniejszenia liczebności stada. W ciągu 2 dni rolnik ma też obowiązek zgłosić fakt oznakowania świni.

Na nowo zostały określone też zasady znakowania świń. Teraz należy dokonać takiego oznaczenia przez kolczyk lub tatuaż z numerem siedziby stada, w której świnia się urodziła, przed opuszczeniem przez to zwierzę gospodarstwa, jednak znakowanie musi się odbyć najpóźniej w terminie 30 dni od dnia urodzenia się świni. Rolnik ma też obowiązek poinformować ARiMR o fakcie utraty przez świnię kolczyka lub jego uszkodzenia, w terminie 1 dnia od stwierdzenia tej okoliczności.

Paweł Mikos
(Fot. Archiwum)
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
09. grudzień 2024 16:05