StoryEditorPorady prawne

Kto w świetle prawa odpowiada za wznowienie znaków granicznych?

11.09.2020., 08:09h
W ubiegłym roku nastąpiło rozgraniczenie między moim gruntem i innymi. Ktoś usunął jednak postawione wtedy znaki graniczne. Podejrzewam, że zrobił to sąsiad, ale nie mam dowodów. Zgłosiłem nielegalne usunięcie znaków do starostwa, gdzie powiedziano mi, że należy przeprowadzić procedurę wznowienia znaków. Na czym to polega? Co będzie w przypadku sporu z sąsiadem?

Kto powinien zająć się wznowieniem znaków granicznych?

Artykuł 39 Prawa geodezyjnego i kartograficznego określa, że przesunięte, uszkodzone lub zniszczone znaki graniczne ustalone uprzednio mogą być wznowione bez przeprowadzenia postępowania rozgraniczeniowego, jeżeli istnieją dokumenty pozwalające na określenie ich pierwotnego położenia. Jeżeli jednak wyniknie spór co do położenia znaków, strony mogą wystąpić do sądu o rozstrzygnięcie sprawy. Z czynności wznowienia znaków granicznych sporządza się protokół. Należy zatem zlecić geodecie przeprowadzenie wznowienia granic. Takie podejście znajduje potwierdzenie w orzecznictwie.

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 14 października 2014 r. (sygn. akt: I OSK 3098/12) orzekł, że wznowienie przesuniętych, uszkodzonych lub zniszczonych znaków granicznych w drodze postępowania przed uprawnionym geodetą oznacza brak sporu co do położenia tych znaków, jak również brak sporu co do położenia punktów granicznych, w których te znaki się znajdowały.

Spór o położenie znaków granicznych – rozgraniczenie nieruchomości

Istnienie sporu o położenie znaków, zgodnie z art. 39 ust. 1 ...

Pozostało 55% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
11. grudzień 2024 16:27