StoryEditorPorady prawne

Na jakiej zasadzie żona i mąż mogą prowadzić odrębne gospodarstwa rolne?

24.10.2022., 10:10h
Prowadzę gospodarstwo rolne, które otrzymałem od rodziców. Żona pracuje zawodowo. Rodzice żony chcą przekazać jej gospodarstwo, kiedy przejdą na emeryturę. Żona zamierza prowadzić działalność agroturystyczną i kontynuować uprawę borówek i truskawek. Będzie to zatem odrębne gospodarstwo od mojego. Czy żona może się starać o odrębny numer identyfikacyjny? Czy rozpoczynając działalność agroturystyczną, musi się gdzieś zarejestrować?

Czy małżonkowie mogą mieć odrębne numery identyfikacyjne?

Obecnie, po nowelizacji regulacji prawnych, możliwe są dwa numery identyfikacyjne dla małżonków prowadzących odrębne gospodarstwa rolne, o ile spełnione są przesłanki. Według art. 12 ustawy z 18 grudnia 2003 r. o krajowym systemie ewidencji producentów, (...) w przypadku małżonków oraz podmiotów będących współposiadaczami gospodarstwa rolnego nadaje się:
  • jeden numer identyfikacyjny temu z małżonków lub współposiadaczy, co do którego współmałżonek lub współposiadacz wyrazili pisemną zgodę,
  • odrębny numer identyfikacyjny od numeru, o którym mowa powyżej, jeżeli wnioskodawca jest m.in. producentem rolnym i prowadzi samodzielnie odrębne gospodarstwo rolne stanowiące zorganizowaną całość gospodarczą.
Zatem Pana żona po podpisaniu umowy darowizny gruntów rolnych powinna udać się do ARiMR w celu dokonania wpisu do ewidencji producentów.

Czy osoba fizyczna rozpoczynająca działalność rolniczą musi się rejestrować?

Rozpoczęcie działalności rolniczej przez osobę fizyczną nie łączy się z żadnym obowiązkiem rejestracyjnym. Wpis do krajowego systemu ewidencji pro...
Pozostało 66% tekstu
Dostęp do tego artykułu mają tylko Prenumeratorzy Tygodnika Poradnika Rolniczego.
Żeby przeczytać ten i inne artykuły Premium wykup dostęp.
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
12. grudzień 2024 23:16