StoryEditorWiadomości rolnicze

Nowe limity na paliwo rolnicze. Ile można zatankować do ciągnika?

10.03.2022., 18:03h
PKN Orlen wprowadził nowe limity na paliwo rolnicze. Ile ON można wlać do ciągnika? Czy rolnik może zatankować paliwo do zbiornika?

Ceny paliw na stacjach benzynowych szaleją. Drożyzna nasiliła się po wybuchu wojny w Ukrainie. Obecnie ceny za benzynę czy olej napędowy przekraczają 8 zł. Do tego dochodzą problemy z dostępnością paliwa – na niektórych stacjach go brakuje. Limitowana jest także jego sprzedaż. 

Przez problemy z paliwem rolnicy nie mogą uprawiać pól 

Szczególnie dotkliwie odczuwają to rolnicy, którzy rozpoczęli prace polowe. Wielu z nich, z uwagi na bardzo wysokie ceny nie zakupiło zapasu paliwa. Liczyli, że uzupełnią swoje zbiorniki na wiosnę.

Tymczasem na stacjach benzynowych jeszcze do 8 marca rolnik mógł zatankować jedynie wprost do ciągnika, i to tylko 50 l. Starczało to raptem na godzinę czy dwie pracy traktora. Do tego nadal zakazana jest sprzedaż ON w kanistry czy pojemniki, a hurtownie wciąż wstrzymują dostawy.

W związku z tym rolnicy zaapelowali o natychmiastową interwencję na rynku paliw. Argumentowali, że ograniczenie sprzedaży ropy czy benzyny uderzy bezpośrednio w produkcję żywności.  

PKN Orlen wprowadził nowe limity na paliwo rolnicze. Ile można zatankować do ciągnika?

PKN Orlen wprowadził więc nowe limity jednorazowego tankowania na swoich stacjach PKN Orlen i aż sześciokrotnie podwyższył ilość litrów, które rolnik może wlać do ciągnika. Jak informuje portal e-petrol.pl, obowiązują one od 8 marca do odwołania.

Nowe limity jednorazowe na stacjach Orlen obowiązujące od 8 marca:

  •  50 litrów dla tankowania samochodu osobowego;
  •  100 litrów dla tankowania samochodu dostawczego do 3,5 t;
  •  300 litrów dla tankowania maszyn rolniczych, leśniczych, budowlanych itp.;
  •  500 litrów dla tankowania samochodów ciężarowych i autobusów;
  •  60 litrów do zewnętrznych zbiorników. Zakupu mogą dokonać jedynie posiadacze karty uprawniającej do tankowania do zbiorników zewnętrznych .

Z tych ograniczeń wyłączone są służby mundurowe (policja, karetki, wozy staży pożarnej itp.)

Czy rolnik może zatankować paliwo do zbiornika?

Teoretycznie rolnik nadal nie może zatankować do zbiornika zewnętrznego. Ale w praktyce na niektóre stacje PKN Orlen na to zezwalają. 

- Jak przyjedzie rolnik z atestowanym zbiornikiem, to może nalać sobie 300 l paliwa – usłyszeliśmy dziś od jednego ze sprzedawców stacji PKN Orlen.

Niemniej jednak w komunikacie opublikowanym przez e-petrol, PKN Orlen prosi swoich klientów, aby "tankowali paliwo tylko na bieżące potrzeby, co przełoży się na powrót do pełnej dostępności produktów paliwowych".

Ale do pełnej dostępności droga jeszcze daleka, bo na stacjach benzynowych w całej Polsce można spotkać taki oto widok (zdjęcie robione 10 marca):

Samorząd rolniczy walczy o tankowanie do zbiorników i wyższy zwrot akcyzy

O umożliwienie rolnikom dokonywania zakupu oleju napędowego zarówno do kanistrów, jak i beczek zaapelował dziś samorząd rolniczy. 

- Do prac polowych używane są ciągniki o małej mocy, co oznacza jednocześnie mały (ok. 50 l) zbiornik paliwa. W związku z czym, ograniczona pojemność tankowania paliwa zmusza ich do pokonywania tej trasy kilkukrotnie, co z ekonomicznego punktu widzenia jest nieuzasadnione – wyjaśnia Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Jednocześnie przedstawiciele rolników domagają się zwiększenia stawki zwrotu akcyzy dla rolników. Świętokrzyska Izba Rolnicza wnioskuje, by było to 3-3,50 zł/l. 

Kamila Szałaj, na podst. e-petrol.pl

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
23. kwiecień 2024 18:10