StoryEditorWiadomości rolnicze

Odszkodowania po wichurach – co robić, ile pieniędzy można dostać?

25.02.2022., 11:02h
Wichury, które w ostatnim czasie przeszły nad Polską, pozbawiły wiele osób dachu nad głową i zrujnowały budynki gospodarcze. Od lat funkcjonuje program wsparcia dla poszkodowanych, o czym przypominało w ubiegłym tygodniu Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Biuro Rzecznika Finansowego opublikowało zaś podstawowe informacje, dotyczące postępowania po wichurach. Co należy robić i w jaki sposób można starać się o pomoc od państwa?

Co robić po szkodzie?

Jeśli mienie, które zostało uszkodzone przez wichurę, było ubezpieczone, należy w pierwszej kolejności zabezpieczyć je przed dalszymi zniszczeniami, np. padającym deszczem. W przypadku zerwania dachu warto w miarę możliwości przenieść dobytek do innego pomieszczenia czy budynku, a dach zabezpieczyć folią. Mamy prawo do pokrycia kosztów związanych z zabezpieczaniem, np. kosztów prac i użytych materiałów. Po szkodzie warto zadzwonić do ubezpieczyciela, opisać sytuację i dowiedzieć się, na jaką pomoc zgodnie z warunkami umowy możemy liczyć. 

Jeżeli np. przewrócone drzewo zniszczy nieubezpieczony samochód lub dom, poszkodowany nie ma wielu możliwości. W sytuacji, w której drzewo było spróchniałe, można podjąć próbę pociągnięcia do odpowiedzialności właściciela działki, na której się znajdowało. Jednak jeśli przewrócone drzewo było zdrowe, nie można liczyć na pokrycie strat.

Co obejmuje obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych? 

Właściciele gospodarstw rolnych są zobowiązani do ubezpieczenia budynków, mających ponad 20m2, wchodzących w skład gospodarstwa o powierzchni co najmniej 1 ha. Obowiązkowy pakiet ubezpieczenia nie obejmuje ruchomości zgromadzonych w domu. Oznacza to, że jeśli budynek zostanie uszkodzony, a wraz z nim znajdujące się w środku meble i sprzęty, polisa pokryje tylko zniszczenie konstrukcji. Warto mieć to na uwadze i rozważyć np. wykupienie dodatkowego pakietu, ubezpieczającego domowe ruchomości.

Obowiązkowe ubezpieczenie budynków rolniczych obejmuje także instalacje fotowoltaiczne, zamontowane na dachu. Problem może pojawić się, jeśli taka instalacja znajduje się obok budynku. Zdaniem ekspertów rzecznika finansowego, zniszczony system fotowoltaiczny powinien zostać objęty ubezpieczeniem, nawet jeśli był zamontowany obok budynku. Jeśli firma ubezpieczeniowa odmówi pokrycia takich uszkodzeń z odszkodowania, eksperci zachęcają do kontaktu z nimi i deklarują pomoc. 

Podobny problem może pojawić się, gdy wystąpi tzw. przepięcie, a w jego wyniku dojdzie do uszkodzenia np. pieca centralnego ogrzewania, klimatyzacji czy instalacji fotowoltaicznej. Przepięcie samo w sobie zwykle nie jest ujęte w umowach, jednak eksperci sugerują, że powstałe w jego wyniku szkody można traktować jako szkody wynikające z uderzenia pioruna i domagać się objęcia ubezpieczeniem.

Czy za ubezpieczenie rolnik będzie mógł wybudować nową stodołę?

Stare budynki są często najbardziej narażone na uszkodzenia. Jeśli zniszczeniu ulegnie np. stodoła z lat 50., która była objęta obowiązkowym ubezpieczeniem budynków rolniczych, rolnik może liczyć na wypłatę polisy. Jednak w takich sytuacjach odszkodowanie jest wypłacane według tzw. wartości rzeczywistej. Oznacza to uwzględnienie w kosztach odbudowy zużycia technicznego w wysokości wskazanej na polisie przy ubezpieczaniu budynku. Nie ma więc co liczyć na kwoty porównywalne z wartością nowej stodoły - do takiej inwestycji rolnik będzie musiał dopłacić. 

Pomoc i zasiłki od Ministerstwa Rodziny 

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej obejmuje wsparciem poszkodowanych przez wichury. Podstawowa kwota zasiłku, jaki można uzyskać, wynosi 6 000 zł. Podstawą do wypłaty jest przeprowadzony wywiad środowiskowy, a dokonuje jej lokalny ośrodek pomocy społecznej. 

Na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać do 20 000 zł. W szczególnych przypadkach kwota pomocy może być większa, ale nie przekraczająca 100 000 zł. 

W sytuacji krytycznej MRiPS oferuje także wsparcie na odbudowę budynku mieszkalnego. Wówczas kwota zasiłku nie może przekroczyć 200 000 zł. Niezbędna jest decyzja o nakazie rozbiórki oraz oszacowanie szkody przez rzeczoznawcę w zakresie nieruchomości. 

Gdzie szukać pomocy?

Skrajne zjawiska pogodowe coraz częściej pojawiają się w Polsce, przynosząc ogromne straty. Tracąc dorobek życia w ciągu krótkiej chwili, często jesteśmy nieprzygotowani na ewentualne przepychanki z ubezpieczycielami. Dlatego biuro Rzecznika Finansowego oferuje podstawowe informacje dla poszkodowanych na swojej stronie internetowej. Z ekspertami można się także kontaktować telefonicznie pod numerem 22 333 73 28, czynnym od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 16.00, oraz mailowo, pisząc na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Z.Ć., fot. pixabay

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
28. wrzesień 2023 08:54