Ceny skupu mają być wyższe niż koszty produkcji rolnej. Rząd zmienia prawoJustyna Czupryniak/Canva/MRiRW
StoryEditorCeny rolnicze

Ceny skupu mają być wyższe niż koszty produkcji rolnej. Rząd zmienia prawo

05.12.2023., 17:00h
Ministerstwo rolnictwa chce zagwarantować rolnikom ceny skupu wyższe niż koszty produkcji. Jak zamierza to zrobić?

Ceny skupu mają być wyższe niż koszty produkcji

W spisie priorytetowych działań w zakresie systemu rozwiązań dla rolnictwa przedstawionym przez minister rolnictwa i rozwoju wsi Annę Gembicką znalazła się propozycja zagwarantowania rolnikom cen skupu wyższych niż koszty produkcji. W związku z tym resort planuje wprowadzenie zmian w ustawie o przeciwdziałaniu nieuczciwemu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej w obrocie produktami rolnymi i spożywczymi. Zmiany te dotyczą:

  • zapewnienia rolnikom możliwości sprzedaży produktów za cenę wyższą niż koszty produkcji,
  • publikacji przez Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej rocznych zestawień kosztów produkcji produktów rolnych z podziałem terytorialnym.

Jak podkreśliła minister Gembicka, projekt ustawy o przeciwdziałaniu wykorzystywaniu przewagi kontraktowej został stworzony na bazie hiszpańskiego odpowiednika, a MRiRW ma nadzieję na jak najszybsze wdrożenie go w życie.

– W medialnym obrocie dokument ten funkcjonuje jako ustawa hiszpańska, ponieważ są to rozwiązania wzorowane na tych, które przyjęła Hiszpania w zakresie tego, że sprzedaż produktów przez rolnika musi być za cenę nie mniejszą niż koszty wytworzenia, koszty produkcji. Można powiedzieć, że jest to kolejne podjęcie próby uregulowania tego tematu. Wcześniej, możliwe, że za czasów sprawowania funkcji ministra rolnictwa przez Jana Krzysztofa Ardanowskiego, pojawił się projekt dotyczący cen referencyjnych. Wtedy jednak Komisja Europejska ten projekt zakwestionowała, teraz my chcemy przenieść to na grunt polski. Jest to również jeden z postulatów, który pojawiał się podczas rozmów z rolnikami w czasie protestów – powiedziała Gembicka.

Ustawa o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej

Ustawa o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej określa zasady i tryb przeciwdziałania praktykom dotyczącym wykorzystywania przewagi kontraktowej przez nabywców produktów rolnych, spożywczych lub dostawców tych produktów w celu ochrony interesu publicznego.

image
Ustawa hiszpańska

Ustawa hiszpańska jednak niekorzystna dla rolników? "To gaszenie ognia oliwą"

image
Ceny skupu poniżej opłacalności

Koniec z cenami skupu poniżej kosztów produkcji? Rząd chce zagwarantować rolnikom wyższe dochody

Oprac. Justyna Czupryniak

Źródło: MRiRW

Warsaw
wi_00
mon
wi_00
tue
wi_00
wed
wi_00
thu
wi_00
fri
wi_00
20. luty 2024 01:20